درباره برند اودمار پیگه AP

برند ساعت سازی اودمار پیگه | برندی لوکس که صنعت ساعت سازی را نجات داد

برند ساعت اودمار پیگه (Audemars Piguet) از لوکس ترین برندهای ساعت است که در طول تاریخ هیچ چیز جلوی موفقیت آن را نگرفته است. رکود اقتصادی یا حتی جنگ جهانی نیز مانع رشد آن نشدند. این کمپانی توسط دو دوست بنیان گذاری شده و تاکنون توسط چهارمین نسل دو خانواده مورد مدیریت قرار می گیرد.

نام کمپانی ساعت سازی اودمار پیگه (AP) در صنعت ساعت سازی جهان بسیار آشناست اما شاید برای آنان که زیاد با دنیای ساعت آشنایی ندارند کمی ناشناخته باشد. ما قصد داریم در این مقاله هر آنچه نیاز است از این کمپانی تجاری و ساعت اودمار پیگه بدانید، برایتان بگوییم.

همانطور که قول دادیم قرار است برایتان از تاریخچه برند اودمار پیگه بازگو کنیم اما بگذارید از ابتدایی ترین اطلاعات شروع کنیم. اینکه این شرکت چطور و چگونه شکل گرفت؟ و در ادامه چطور پیشرفت کرد؟

تاریخچه کوتاهی از برند اودمار پیگه

کمپانی ساعت اودمار پیگه توسط دو دوست به نام های ژول لوسیوس اودمارس (Jules Louis Audemars) و ادوارد آگوست پیگت (Edward Auguste Piguet) بنا شده است.

دوستی اودمارس و پیگت در سال ۱۸۷۴ زمانی که هردو کمتر از ۲۵ سال سن داشتند شکل گرفت. در آن زمان هر دو در صنعت ظریف ساعت سازی مشغول بودند و توانایی های خود را نیز ثابت کرده بودند. درست است که دوستی اودمارس و پیگت در بزرگسالی رقم خورد اما آن دو از دوران کودکی یکدیگر را می شناختند و شاید همین امر سبب شد تنها یک سال پس از آشنایی، کمپانی خود را در روستای لو براسوس (Le Brassus) واقع در کشور سوئیس افتتاح کنند.

اودمارس و پیگت قبل از شروع به همکاری هرکدام اعتباری خاص در دنیای ساعت سازی داشتند. اودمار به عنوان یک متخصص در ایجاد حرکات پیچیده ساعت شناخته شده بود که با کمپانی های همچون تیفانی (Tiffany & Co) همکاری داشت. پیگت هم در تنظیم حرکات ساعت یک متخصص تمام عیار بود.

پس از تاسیس شرکت اودمار پیگه (Audemars Piguet) در سال ۱۸۷۵ وظایف بین آنها تقسیم شد؛ اودمار که نبوغ خود را در مسائل فنی ثابت کرده بود مسئول بخش تولید و پیگت با داشتن حس اقتصادی فوق العاده سکاندار قسمت تجاری و مدیریتی شرکت شد.

خلاقیت و نوآوری دلیل اصلی موفقیت برند AP

ساعت های کمپانی اودمار پیگه تنها کیفیت و زیبایی مثال زدنی ندارد. این شرکت همواره از سردمداران صنعت ساعت سازی بوده و به جرات می توان گفت در صورت نبود این شرکت صنعت ساعت سازی سرنوشت کنونی خود را نداشت. بسیاری از اولین های دنیای ساعت سازی متعلق به برند اودمار پیگه است.

برای مثال اولین ساعت مچی ورزشی لوکس جهان به نام رویال اوک (Royal Oak) را در سال ۱۹۷۲ ارائه داد. درست است که رویال اوک معروف ترین ساعت کمپانی است اما اختراعات آقایان اودمار و پیگه تنها به این ختم نمی شود. اختراعاتی همچون حرکت تکرارِ دقیقه برای ساعت مچی یا minute-repeating movement، اولین ساعت مچی که توانایی پرش ساعت (jumping-hour) داشت، معرفی مدل ساعت اسکلتون برای اولین بار در جهان، ساخت نازک ترین ساعت جهان با ضخامت ۱.۶۴ میلی متر، ساخت ساعت مچی توربیلون tourbillon تنها با ضخامت ۵.۳ میلی متر و ده ها دستاورد دیگر که اگر هر یک ارائه نمی شد قطعا صنعت ساعت سازی در مسیر فعلی خود گام بر نمی داشت.

نقطه تیره در پرونده سفید Audemars Piguet

شرکت اودمار پیگه یک پیشرو ساعت سازی است اما مشابه هم ردیفان خود نقاط کور نیز دارد. در سال ۲۰۱۸ صندوق جهانی طبیعت ( World Wide Fund for Nature ) طی گزارشی رسمی ۱۵ تولید کننده ساعت لوکس سوییس را رتبه بندی کرد. این رتبه ها بر اساس میزان شفافیت اطلاعات مواد اولیه آنها بود. نگرانی صندوق جهانی طبیعت در خصوص نحوه ی تامین طلای مورد نیاز این کمپانی ها بود. با توجه به اینکه ۵۰ درصد طلای استخراج شده، در ساخت ساعت های لوکس و جواهر محور استفاده می شود این صندوق به بررسی ۱۵ کمپانی اصلی که بیشترین مصرف طلا را داشتند پرداخت. در این بررسی مواردی همچون استخراج غیر اصولی، آسیب به زمین، جنگل زدایی و مواردی از این قبیل بررسی شد. اما نتیجه برای کمپانی های بزرگ زیاد رضایت بخش نبود.

کمپانی بزرگ اودمار پیگه (AP) به همراه چندی دیگر از سردمدارن ساعت سازی همچون رولکس، پتک فیلیپ (Patek Philippe) و برگت (Breguet) در انتهایی ترین قسمت لیست قرار گرفتند و به آنها لقب غیر شفاف ها یا Latecomers داده شد.

این رتبه به کسانی تعلق گرفت که کمترین اقدام را در خصوص بررسی تاثیر اقدامات خود بر محیط زیست و تغییرات آب و هوایی انجام داده اند. نگرانی صندوق از آن بابت بود که این شرکت ها تمایلی به دادن اطلاعات به ارگان های ذیربط از خود نشان نداده بودند. البته لازم به ذکر است پس از اعلام این رتبه بندی کمپانی ساعت اودمار پیگه همکاری بیشتری با صندوق داشته و در زمینه های آموزش موارد محافظت از محیط زیست به کودکان نیز کمک هایی انجام داده است.

مروری بر مدل های اودمار پیگه از ابتدا تا کنون

شرکت اودمار پیگه مدل های مختلفی تولید می کند که چندی از آنها در زمان ارائه جنجال هایی جهانی به پا کرده اند. از مشهور ترین این مدل ها Royal Oak است که در سال های بعد با مجموعه های جدید Royal Oak Concept و Royal Oak Offshore تعمیم و گسترش یافت. البته به جز این مدل ها نمونه های قابل تحسین دیگری همچون Millenary، Classique ، Jules Audemars ، Haute Joaillerie و کد ۵۹/۱۱ نیز روانه بازار شده اند.

ساعت مدل AP

Royal Oak برگ برنده برند اودمار پیگه

تاکنون چندین مرتبه در این مقاله نام مدل رویال اوک را دیده اید. در واقع این مدل از مجموعه ساعت های اودمار پیگه به قدری معروف و محبوب هستند که خیلی ها مرزی میان نام رویال اوک و برند اودمار پیگه نمی بینند.

در سال هایی که شرکت های ساعت سازی سوئیسی دچار بحران کوراتز شده بودند و نه تنها خطر ورشکستگی که حتی خطر انقراض ساعت های مکانیکی سوئیس را تهدید می کرد؛ اودمار پیگه بار دیگر با نبوغ بی بدیل خود نه تنها شرکت خود را نجات داد بلکه دینی سنگین بر گردن صنعت ساعت سازی مکانیکی بر جای گذاشت.

مدل رویال اوک که به معنی بلوط سلطنتی است اولین ساعت ورزشی لوکس جهان محسوب می شود که تاکنون مورد توجه بسیاری از ورزشکاران بخصوص مایکل شوماخر قرار گرفته است. نشان این مدل صفحه ی هشت ضلعی منتظم آن است که با پیچ های طلا در هر گوشه تزئین شده است.  طراح این مدل جرالد جنتا (Gérald Genta) بود که از کلاه غواصی سنتی ایده گرفته و چنین طرح بی نظیری را ارائه داد.

پس از بیست سال موفقیت پی در پی در سال ۱۹۹۳ طراحی جوان به نام امانوئل گوئیت (Emmanuel Gueit) طرح جدیدی را به نام Royal Oak Offshore ارائه داد که از مدل اصلی بسیار بزرگتر بود. علیرغم اینکه تولید آن سخت و پیچیده به نظر می رسید اما مدل Offshore نشان داد به اندازه ی همتای اصلی و قدیمی خود خواهان دارد و با موفقیتی بی بدیل در بازار جهانی مواجه شد.

Millenary، نمودی دیگر از شکوه برند اودمار پیگه

 مدل Millenary یا هزاره، به این علت خاص و شگفت انگیز است که یک دید سه بعدی به ساعت شما می دهد. حتی امروزه دیدن یک ساعت با دید سه بعدی خارق العاده به نظر می آید اما باید خاطر نشان کرد که اودمار پیگه این طراحی را در سال ۱۹۹۵ روانه ی بازار کرد. برای دستیابی به دید سه بعدی آنها از چندین حلقه ی بیضی شکل که به کیفیت یاقوت کبود بودند استفاده کردند. در این مدل برخلاف دیگر ساعت ها شمارنده ها در مرکز قرار ندارند بلکه با نمایی از چرخ های متعادل نشان داده می شوند.

مدل Jules Audemars، قدیمی اما همیشگی

نام این مدل برگرفته از نام یکی از دو بنیانگذار کمپانی است. در واقع زمانی که اودمار و پیگت قصد تاسیس شرکت خود را داشتند؛ اودمار ۲۰ حرکت بسیار پیچیده طراحی کرده بود. در سال ۱۸۸۱ وقتی که شرکت تاسیس شده نام اودمار پیگه (Audemars Piguet & Cie) را کسب کرد. این ۲۰ حرکت پایه و اساس طراحی ساعت ها را تشکیل دادند. تمامی ساعت های این مدل صفحه هایی گرد و کلاسیک دارند اما در برخی موارد با گزینه هایی همچون توربیلون، تکرار کننده دقیقه و یا perpetual calendar همراه هستند.

برند Audemars Piguet محبوب سلبرتی ها

ساعت های اودمار پیگه علاوه بر لوکس بودن کیفیت منحصر به فردی نیز دارند. همین امر سبب شده است تا مشاهیر و افراد معروف تمایل به استفاده از این ساعت ها را داشته باشند. در میان مشتریان این کمپانی نام های آشنای بسیاری وجود دارد که از شناس ترین آنها در زمینه ورزشی مایکل شوماخر و لیونل مسی هستند.

با توجه به مدل های متنوع، اودمار پیگه در میان بازیگران نیز محبوبیت بسیار دارند به طوریکه آرنولد شوارتزنگر یک نسخه محدود از این کمپانی در دست دارد و یا تام کروز از ساعت های این برند استفاده نموده است. اما خرید ساعت اودمار پیگه تنها به این موارد ختم نمی شود بلکه وارد مجامع سلطنتی نیز شده است؛ برای مثال شاهزاده مایکل بریتانیایی و فلیپه ششم پادشاه اسپانیا از این ساعت ها استفاده کرده اند.

درباره برند چینی Naviforce نیوی فورس

درباره برند نیوی فورس (Naviforce) بیشتر بدانید

برند ساعت نیوی فورس (Naviforce) یکی از برندهای محبوب و جوان پسند در بین ساعت دوستان دنیاست. در این مقاله به معرفی برند مطرح ساعت سازی نیوی فورس می پردازیم و اطلاعات مفیدی از روند شکل گیری این برند، روند تولید ساعت های مچی در این شرکت و آینده آن برایتان آماده کرده ایم. گالری ساعت همتی تلاش می کند با آگاهی رسانی در حوزه تخصصی ساعت مچی، زمینه انتخابی آگاهانه را برای مشتریان عزیز فراهم کند. 

یکی از شعبات این برند

یکی از شعبات برند Naviforce در چین

تاریخچه برند نیوی فورس

خیلی از ساعت دوستان (به خصوص جوانان) در هنگام خرید ساعت های نیوی فورس این سوال برایشان پیش می آید که برند Naviforce ساخت کجاست؟ برند ساعت مچی نیوی فورس به طور رسمی کار خود را در سال ۲۰۱۲ در شهر گوانگجو چین آغاز کرد.

داستان این برند از مردی به نام آقای یانگ شروع می شود. این کارآفرین متولد سال ۱۹۸۰  وقتی که دانشجو بود وقتش را بیشتر با سربازها در اردوگاه ها می گذراند و همین موضوع تاثیر زیادی در نگرش او به دنیای اطرافش داشت. او احترام فوق العاده ای برای ارتش و کلا نیروهای نظامی قائل بود. این نوع نگرش و حس کارآفرینی او در نهایت او را به سمت آرزوهای شغلی اش به عنوان ساعت ساز سوق داد و در نهایت برند نیوی فورس شکل گرفت. آقای یانگ دوست داشت که همیشه وقتی صحبت از طراحی و استایل می شد، کار متفاوت و خاصی انجام دهد. اسم Naviforce هم همینطوری از هوا نیامده است، او همیشه تکاوران ارتش را می ستود و هدفش این بود که برندی خلق کند که روزی به عنوان تکاور ارتش (به همان اندازه زبده و ماهر) در صنعت ساعت سازی مطرح شود. (Naviforce از ترکیب دو کلمه Navy به معنای دریایی و Force به معنای نیرو آمده است)

شعار و هدف نیوی فورس چیست؟

هر برند شعار و روح خود را دارد. شعار “شخصیتی پیشرو، پروازی آزادانه” روح برند نیوی فورس است.

Guangzhou Naviforce Watch Co., Ltd به عنوان شرکت رسمی برند تجاری Naviforce در دنیا شناخته می شود. هدف این شرکت این است که هر ساعت آنها با توجه به ظاهر محصول به روح برندشان متصل باشد.

هر ساعت نیوی فورس در هر مرحله ای از فرایند ساخت با بالاترین کیفیت مواجه است، از انتخاب متریال و آلیاژهای ساعت گرفته تا چیدمان قطعات داخلی ساعت. کارخانه Naviforce دارای استاندارد ISO 9001 ورژن ۲۰۱۵ است (تصویر گواهینامه). کیفیت عملکرد سیستم این برند بر روی کیفیت ساعت های تولیدی شان هم مسلما تاثیرگذار است.

عبارت “For dream” که در پشت هر ساعت مچی آنها حک شده است، نمادی از این است که هدف اصلی برای ساخت این برند رویا و آرزوست. این رویاست که به هر کارمند نیوی فورس این روحیه را می دهد که دقیق ترین کار خود را برای هر ساعت اختصاص دهد. همچنین این رویا به بهترین محصولاتی برمی گردد که احتمالا آرزوی داشتن شما هم هست.

عبارت for dream در پشت هر ساعت نیوی فورس دیده می شود

با روحیه کار دسته جمعی و پیشرفت روزانه کارخانه و برند Naviforce، ساعت های این شرکت پس از گذشت ۸ سال تا به امروز مشتریان بی شماری در سطح جهانی به خود جذب کرده است.

این برند در طی همین چندسال ظهورش، سلیقه های موردنظر خود را به بازار تزریق کرده و همانطور که از روح برندش پیداست، توانسته برای آرزوها و اهدافش آزادانه پرواز کند.

کارخانه و خط تولید

کارخانه Navifroce شامل قسمت های R&D، خط تولید، خط پردازش، فروش و خدمات پس از فروش است. کارخانه با داشتن محیطی بدون گرد و غبار (Dust-free) و وسعتی بیش از ۲۰۰۰ مترمربع، ۲۰ خط تولید تمام اتوماتیک و خطوط پردازش دستی دارد. تعدادی از دستگاه های کمیاب تست ساعت های ضدآب در این کارخانه هستند که اجازه تست آنلاین در حین تولید را همزمان می دهند.

تصاویری از کارخانه
تصاویری از کارخانه ساعت سازی نیوی فورس

وجود ماشین های بسته بندی، آزمایشگاه R&D، آزمایشگاه های اختصاصی مثل ترمواستاتیک و رطوبت زدایی از جمله امکانات تخصصی هستند که در خط تولید این برند از آنها استفاده می شود. کارخانه اصلی نیوی فورس روح برند را با اولویت بالابردن کیفیت محصولات از جمله در فرآیندهای انتخاب مواد، تولید، مونتاژ، بسته بندی و حتی ارسال حفظ کرده است. هر کدام از این فرایندها تحت نظر واحد کنترل کیفیت (QC) انجام می شود تا این اطمینان حاصل شود که تک تک ساعت هایی که به دست مشتری ها می رسند باکیفیت هستند و در هر مرحله بالاترین استانداردهای ممکن در صنعت ساعت سازی رعایت می شود.

فروش محصولات Navifroce در ایران چگونه است؟

استقبال مردم به خصوص جوانان از این برند بسیار زیاد است. تجربه ما در این سال ها نشان داده است که جوانان و نوجوانان عمده مشتریان این برند هستند و این استقبال باعث شده است که ما هم محصولات نیوی فورس را دائما در سایت و همچنین در صفحه اینستاگرام شارژ کنیم. بنابراین اگر قصد خرید ساعت نیوی فورس را دارید، می توانید به راحتی ساعت مدنظر خود را انتخاب و سفارش دهید.

اما علت این استقبال چیست؟

اولین دلیل آن این است که ظاهر اکثر ساعت های نوی فورس اسپرت و به روز است. دومین دلیل این است که این برند ساعت هایی با قیمت مقرون به صرفه به بازار عرضه می کند، علی رغم امکانات خوبی که دارند اما قیمت هایشان برای اکثر مردم عزیزمان مناسب است و می توان گفت همگی توان خرید مدل های حتی خوب آن را هم دارند. در ادامه به معرفی بعضی از مدل های پرفروش Naviforce در ایران می پردازیم.

معرفی مدل های پرفروش ساعت های نیوی فورس در ایران :

ساعت مچی سه موتوره مردانه NF9068M نیوی فورس با بند حصیری
 • موتور کوارتز
 • اصالت موتور ژاپنی
 • عقربه ای (آنالوگ)
 • بند استیل حصیری
 • شیشه ضدخش
 • قطر صفحه ۴۶ میلی متری
ساعت مردانه نوی فورس NF9110M نوی فورس بند حصیری طلایی
 • موتور کوارتز
 • اصالت موتور ژاپنی
 • عقربه ای (آنالوگ)
 • بند استیل حصیری
 • شیشه ضدخش
 • قطر صفحه ۴۷ میلی متری
 • دارای تقویم
 • نشانگر ۲۴ ساعت شبانه روز
 • نشانگر ۳۱ روز ماه
ساعت مچی نیوی فورس مردانه NF9171
 • موتور کوارتز
 • اصالت موتور ژاپنی
 • عقربه ای (آنالوگ)
 • بند استیل ساده
 • شیشه ضدخش
 • قطر صفحه ۴۵ میلی متری
 • دو زمانه (آنالوگ و دیجیتال)

راهنمای جامع انواع قاب ساعت های مچی

قاب ساعت یکی از اجزای ساعت های مچی و مسلما یک عنصر اساسی در ساعت است چرا که هم از موتور داخلی آن محافظت می کند و هم از نظر طراحی به ساعت  مچی شکل می دهد. قاب ساعت بیش از هر جنبه دیگری از ساعت مچی در معرض دید است و بعضی از شاهکارهای طراحی ساعت مچی (که در ادامه به آنها اشاره می کنیم) هم حتی فقط بخاطر طراحی و نوع قاب شان است که شناخته می شوند.

هرچقدر هم که قاب ساعت متمایز و خاص باشد اما بالاخره در یکی از دسته های طراحی قاب ساعت مچی که در اینجا برایتان آورده ایم، می شود. با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که وقتی کسی حرف از قاب مربعی یا قاب دایره ای شکل می زند منظورش چیست.

قبل از خواندن این مقاله به یاد داشته باشید که ما در اینجا فقط به ظاهر و نوع شکل قاب ساعت توجه می کنیم و شما کاربر عزیز می توانید نوع طراحی آنرا با توجه به ساعت برای خودتان در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر صحبت از قاب دایره ای یا مربعی می کنیم، می توانید ساعت های هوشمند را در نظر بگیرید که اکثرشان این دو نوع قاب را دارند. همینطور در مورد قاب های ساعت مچی جی شاک یا هابلوت و …

معرفی انواع قاب ساعت های مچی

دایره ای (Round)

بیشتر ساعت های مچی دنیا از قاب ساعتی استفاده می کنند که ما اسم آنرا “دایره ای” می گذاریم، هیچ اسم عجیب و غریبی هم ندارد – دایره ای یا Round. فلسفه محبوبیت قاب دایره ای هم این است که صفحه ساعتی که به شکل دایره باشد، نمایش و خواندن ساعت خیلی راحت است و به همین دلیل هم هست که شما تقریبا همه امکانات اصلی ساعت مثل تقویم، کرنوگراف و تایمر را در داخل خود ساعت می بینید. ساعت های مچی که قابشان به این شکل دایره ای است اصولا یک حس مینیمالی را به مخاطب القا می کنند چرا که مشخص است که هیچ عنصر اضافه ای در آنها بکار نرفته است.

نمونه ساعت با قاب دایره ای در گالری ساعت همتی :

Omega: Ladymatic

ساعت زنانه امگا لیدی ماتیک

ساعت هوشمند مدل C6 صفحه دایره ای
C6 Smartwatch

ساعت هوشمند مدل C6

مستطیلی (Rectangular)

ساعت مچی کارتیه تانک (Cartier Tank) که در سال ۱۹۱۷ میلادی به بازار عرضه شد، ظاهری شبیه به تانک های Renault که در جنگ جهانی دوم استفاده می شدند، داشت. این ساعت تا حدودی مستطیل شکل بود اما در آن زمان خیلی از مشتاقان ساعت های مچی شکل آنرا به تانک شباهت می دادند. خیلی زود، ظاهر تانک شکل به دنیای ساعت های مچی راه یافت و خیلی از شرکت های بزرگ ساعت سازی دنیا مثل Jaeger-LeCoultre ، Hamilton  و Gruen  هم دست به طراحی ساعت های تانک شکل زدند و این نوع طراحی قاب ساعت های مچی به یکی از محبوب ترین قاب ها در اوایل قرن بیستم میلادی تبدیل شد. ساعت های مستطیل یا تانک شکل امروزه کمتر در بازارهای جهانی حضور دارند و آنهایی هم که هستند و فروش دارند به نحوی بازسازی ساعت های قدیمی هستند.

نمونه ساعت با قاب مستطیلی در گالری ساعت همتی :

ساعت هوشمند مدل T5pro
T5pro smartwatch

ساعت هوشمند مدل T5pro

ساعت هوشمند W88 2020 اسمارت واچ
W88 smartwatch

ساعت هوشمند مدل W88

مربعی (Square)

مثل طراحی قاب مستطیل شکل، ساعت های مچی با قاب مربعی شکل بیشتر در اوایل و اواسط قرن بیستم میلادی مورد توجه مردم بودند. این استایل قاب ساعت بیشتر در ساعت های مچی برندهایی مثل Audemars Piguet و Vacheron Constantin دیده می شد، با این حال در دهه ۱۹۷۰ میلادی بعضی از ساعت سازان دنیا قاب مربعی شکل را در ساعت های ورزشی استفاده کردند (Heuer Monaco معروف ترین مثال برای این نوع ساعت هاست). ساعت هایی به قاب مربعی شکل برای مدت کوتاهی روح دوباره ای به طراحی ساعت های مچی دادند و به همین دلیل ساعت سازان مطرح به آن دوره ساعت سازی ادای احترام می کنند اما امروزه که قاب دایره ای شکل محبوب ترین نوع قاب ساعت های مچی است، طراحی مربعی شکل بیشتر در حد اسمش باقی مانده است. به این نوع قاب، قاب صفحه مربعی هم گفته می شود.

نمونه ساعت با قاب مربعی در گالری ساعت همتی :

ساعت مچی هوشمند مدل Z6S
z6s smartwatch

ساعت هوشمند مدل z6s

بالشی (Cushion)

طراحی قاب بالشی را می توان تلفیقی از دایره ای و مربعی دانست، که نمایی تقریبا مربعی اما با گوشه های دایره ای و وجوه خم شده دارد. این نوع قاب مخصوصا در ساعت اورجینال Panerai Radiomir در دهه ۱۹۴۰ میلادی بکار رفت و امروزه بیشتر در ساعت های مخصوص شنا و دیگر ساعت های ورزشی دیده می شود و شاید هرازگاهی برند ساعت مچی از این نوع قاب در طراحی ساعت های خود استفاده کند. عبارت بالشی (Cushion) اکثر اوقات با طراحی بشکه ای (Tonneau) به جای هم بکار می روند، این درحالیست که با وجود شباهت هایی که این دو نوع قاب به هم دارند، از نظر فنی دو نوع قاب کاملا متفاوت هستند.

نمونه ساعت با قاب بالشی :

ساعت مچی Penerai
Penerai

ساعت مچی مردانه Penerai Radiomir

بشکه ای (Tonneau)

کلمه Tonneau کلمه فرانسوی معادل بشکه است و نمای کلی آن مانند قاب مستطیل شکل با گوشه های دایره ای و لبه های خم شده است که در واقع ظاهری همانند بشکه دارد. همانطور که می بینید قاب بشکه ای خیلی به ظاهر قاب بالشی نزدیک است اما ظاهر کلی آن درازتر است. در ساعت های معمولی، این قالب بشکه ای بودن یک ظاهر هنری خاصی به آن می دهد، با این حال این قاب در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ میلادی در ساعت های کرنوگراف دار و غواصی به شدت استفاده می شد.

نمونه ساعت با قاب بشکه ای :

ساعت مچی Breguet heritage 5410
Bruguet

ساعت مچی مردانه bruguet heritage 5410

نامتقارن (Asymmetrical)

ظاهر بیشتر قاب های نامتقارن، در اولین نگاه مثل قاب دایره ای معمول هستند. اما اگر با دقت بیشتری نگاه کنید متوجه می شوید که حاشیه کنار این قاب نسبت به بقیه قاب ها کمی بیشتر است. این ایده از آنجایی شروع می شود که بتوان برای تاج (Crown) یک مقدار پوششی برای جذابیت ایجاد کرد. به عنوان مثال امگا اسپیدمستر، یکی از معروف ترین ساعت های کل تاریخ، قابی نامتقارن دارد.

نمونه ساعت با قاب نامتقارن در گالری ساعت همتی :

Omega : Speedmaster

ساعت امگا اسپید مستر

آوانگارد (Avant-Garde)

این نوع قاب را می توان به عنوان “قاب دلخواهت را هرطور که می خواهی طراحی کن” در نظر گرفت تا یک نوع دسته بندی برای قاب های ساعت! درحالیکه اکثر قاب های ساعت در دسته بندی های ذکر شده قرار می گیرند، اما ساعت هایی هم هستند که از نظر ظاهری قاب آنها در هیچیک از قواعد طراحی قاب ساعت قرار نمی گیرد. شاید بهترین توصیف برای قاب آوانگارد را بتوان با ساعت خاص Hamilton Ventura یا با طراحی های بی نظیر طراح معروف ساعت Richard Arbib در دهه ۵۰ میلادی داشت. امروزه قاب آوانگارد برای ساعت های مچی را بیشتر می توان در ساعت های مکانیکی با برندهای متفرقه مثل MB&F یا Urwerk پیدا کرد.

نمونه ساعت با قاب آوانگارد در گالری ساعت همتی :

لوکس ترین ساعت های مردانه سال 2020

۱۳ تا از لاکچری ترین ساعت های مچی مردانه در سال ۲۰۲۰

مرداد و شهریور ماه سال ۹۹ (سپتامبر ۲۰۲۰) لوکس ترین برندهای ساعت مچی دنیا مثل Cartier، Audemars Piguet، Panerai، Omega قرار بود که آخرین محصولات خود را در سوئیس در قالب نمایشگاه ساعت و طلا و جواهرات بازل (Basel Watch and Jewelry Fair) و نمایشگاه ساعت ها و عجایب (Watches and Wonders Fair) ارائه دهند. ویروس کووید ۱۹ (کرونا) هر دو نمایشگاه را کنسل کرد (نمایشگاه بازل برای بیش از یک قرن بود که هر ساله برگزار میشد) اما ساعت سازان مطرح جهان بیکار ننشسته و آخرین شاهکارهای خودشان را به صورت آنلاین به جهان معرفی کردند. از شاهکارهای تکنولوژی روز دنیا تا بی نظیرترین طراحی ها، در این مقاله لاکچری ترین ساعت های مردانه سال ۲۰۲۰ را مشاهده خواهید کرد.

البته به این بسنده نمی کنیم و در انتهای مقاله به معرفی مختصری از ساعت های لوکس مردانه گالری ساعت همتی به همراه تصاویری از آنها می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

Perpetual Calendar

ساعت لوکس برند Vacheron Constantin
برند : Vacheron Constantin

برند مطرح سوئیسی Vacheron Constantin زمان زیادی را صرف اصلاح ساعت لوکس تقویمی (perpetual calendar) پیچیده خود (با ۲۷۶ قطعه) کرد تا جای ممکن آنرا باریک کند. برخلاف نمای باریک آن، مکانیزم بکار رفته در این ساعت یادآور ساعت های دست ساز قدیمی است که لایه هایی از بافت و نور را ایجاد می کند. این ساعت با دست بند طلایی و بندهای پلاستیکی آبی که به راحتی قابل تعویض هم هستند، ست می شود.

قیمت تقریبی : ۱۱۵ هزار دلار ( ۲.۶۴۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

Cartier Prive Tank Asymétrique

ساعت لاکچری Catierprive
برند : Cartier

وقتی شرکت Cartier در سال ۱۹۳۶ برای اولین بار Tank Asymétrique را به بازار عرضه کرد، شوک عجیبی به صنعت ساعت مچی جهان وارد شد. با تغییر زوایای ساعت به اندازه ۳۰ درجه به سمت راست، شکل مستطیل ساعت تبدیل به شکل لوزی شد (ساعت ۱۲ در گوشه سمت راست بالا و ساعت ۶ دقیقا خلاف جهت آن). مدل کلاسیک محبوب کلکسیون داران ساعت های لوکس مچی و ساعتی که شاید خیلی سخت بتوان آنرا پیدا کرد، حالا دوباره مدل Tank Asymétrique از سری ساعت های Cartier Privé در سال ۲۰۲۰ برگشته است که برخی از گالری های مشهور ساعت این مدل تاریخی ساعت را موجود کرده اند. این ساعت در رنگ های رز گلد، زرد طلایی و رنگ پلاتینی به تعداد هرکدام تنها ۱۰۰ عدد به فروش می رسد. شکی نیست که اینها به سرعت به فروش خواهند رسید.

قیمت تقریبی : ۲۶۴۰۰ دلار (۶۰۸.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

Tambour Curve Flying Tourbillon

ساعت برند Tambour Curve Flying Tourbillion
برند : Louis Vuitton

این ساعت هم در طراحی و هم در مهندسی کاملا یک طراحی آینده نگرانه دارد. قاب این ساعت از کامپوزیت فیبر کربنی ساخته شده است که یک ظاهر کاملا هنری و در عین حال سبک به آن می دهد. این ساعت مچی با ۳۵۴ دانه الماسه نیز تزئین شده است و  بیش از ۱۲۰ ساعت طول می کشد تا حرکت پیچیده موتور Flying Tourbillon آن طراحی شود.

قیمت تقریبی : ۳۲۲۰۰۰ دلار (۷.۴۰۶.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

Zeitwerk Minute Repeater

Zeitwerk Minute Repeater
برند : A. Lange & Söhne

ساعت مچی Zeitwerk Minute Repeater محصولی از شرکت آلمانی A.Lange & Sohne به عنوان اولین ساعتی است که صفحه نمایش آن ترکیبی از عقربه های مکانیکی و دقیقه شمار دیجیتالی است. نسخه جدید این ساعت به رنگ طلایی متمایل به سفید ارائه شده است.

قیمت تقریبی : فعلا مشخص نشده است

Luminor Marina

ساعت مچی لوکس Luminor Marina
برند : Panerai

ساعتی لاکچری از شرکت ایتالیایی Penerai! در این ساعت ماده  ای با تکنولوژی بالایی استفاده شده است : فایبرتک (Fibertech) که در مدل Luminor Marina 44 mm رونمایی شده بود.

این کامپوزیت از فیبرهای معدنی، ترکیبی از سنگ آتشفشانی بازالت و پلیمرهای مصنوعی ساخته شده است و ۶۰ درصد از آهن سبک تر، بسیار منعطف و مقاوم به خوردگی است. همچنین در صنایع هوافضا هم آزمایش شده و مشخص شده که این ماده در مقابل سخت ترین شرایط مقاوم است.

قیمت تقریبی : فعلا مشخص نشده است

Seamaster Aqua Terra

ساعت امگا مدل Seamaster Aqua Terra
برند : Omega

بعضی از ساعت های مچی کلاسیک در طول زمان بهتر و بهتر می شوند و این مورد مشخصا در مورد ساعت مچی مدل Seamaster Aqua Terra شرکت Omega صدق می کند.

این ساعت در دو نوع صفحه آبی یا سبز رنگ به بازار ارائه شده که حالت آفتاب زدگی (سوخته) دارند و یک الگوی خط خطی افقی در داخلشان دارند که نقش چوب را در ذهن شما نقش می بندد.

قیمت تقریبی : فعلا مشخص نشده است

Bugatti Chiron Tourbillon

ساعت سوپرلوکس Bugatti Chiron Tourbillon
برند : Jacob & Co.

ساخت این ساعت را به شرکت Jacob Arabo بسپارید تا احساس موتور ۱۶ سیلندری بوگاتی را در یک ساعت برایتان بسازد! Bugatti Chiron Tourbillon از خطوط زیبای خودرو و موتور قدرتمند بوگاتی الهام گرفته شده است و وقتی دکمه سمت راست ساعت زده می شود، انگار موتور ماشین روشن شده است! میل لنگ می چرخد، پیستون ها به بالا و پایین می روند و در حین حرکت دو توربوشارژ می چرخد و همین باعث زیبایی یکی از خاص ترین ساعت های سال ۲۰۲۰ Bugatti Chiron Tourbillon می شود.

قیمت : ۲۸۰.۰۰۰ دلار (۶.۴۴۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

Master Control Calendar

ساعت تقویم دار Master Control Calendar
برند : Jaeger-LeCoultre

ساعتی الهام گرفته از ساعت های مچی دایره ای دهه ۱۹۵۰ میلادی، برند مطرح سوئیسی Jaeger-LeCoultre استایل این ساعت را با موتور قدرتمند تقویت شده با سیستم ذخیره انرژی تا ۷۰ ساعت و صفحه ای نقره ای رنگ با جزئیات و طراحی فوق العاده به بازار عرضه کرده است.

قیمت : ۱۱۰۰۰ دلار (۲۵۳.۰۰۰.۰۰۰تومان)

The Villeret Quantième Complete

ساعت حرفه ای The Villeret Quantième Complete
برند : Blancpain

ساعت مچی خاص Villeret Quantieme Complete بر طبق روستایی که برند مطرح Blancpain در آنجا تاسیس شد، نامگذاری شده است. این ساعت پر از خطوط ظریف و زیبا است و قدرت فنی بالایی دارد. مدل جدید این ساعت با یک صفحه آبی تیره رنگ و یک قاب به رنگ رزگلد به بازار عرضه شده است.

قیمت : ۲۵۷۰۰ دلار (۵۹۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

master01 Selfwinding Chronograph

ساعت مچی لاکچری master01 Selfwinding Chronograph
برند : Audemars Piguet

این ساعت جدید و ارتقا یافته master01 Selfwinding Chronograph که اولین بار در سال ۱۹۴۳ میلادی به بازار عرضه شد، جدیدترین نسل مکانیزم های کرنوگراف را در خود دارد.

قیمت : ۵۳۱۰۰ دلار (۱.۲۲۱.۳۰۰.۰۰۰ تومان)

Montblanc 1858 Geosphere

ساعت برند Montblanc مدل 1858 geosphere
برند : Montblanc

با الهام گرفتن از کرنوگراف های نظامی Montblanc که در دهه ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی تولید میشد، ساعت اسپرت  ۱۸۵۸ Geosphere دارای یک صفحه نمایش آبی رنگ و با یک کنتراست به شدت جذاب، دارای عناصر یخی رنگ است. یک ساعت شیک و به شدت محکم برای هر نوع ورزشی!

قیمت : ۵۸۰۰ دلار (۱۳۳.۴۰۰.۰۰۰ تومان)

Laureato Absolute Light

ساعتی از برند لوکس Girard-Perregaux
برند : Girard-Perregaux

آخرین نسل مجموعه Laureato یک ساعت تمام عیار با شیشخه ضدخش کریستالی و قاب تیتانیومی است. قاب شفاف اجازه عبور نور را از خود می دهد و به این ترتیب شما یک نمای ۳۶۰ درجه از کارکرد موتور پیچیده این ساعت خواهید داشت. همچنین جنس تیتانیم وزن این ساعت را به اندازه یک پر سبک نگه داشته است.

قیمت : ۸۴۷۰۰ دلار (۱.۹۴۸.۱۰۰.۰۰۰ تومان)

Tondagraphe Tourbillon

ساعت لاکچری گران قیمت Tonda Graphe Tourbillon
برند : Parmigiani Fleurier

ساعت ساز مطرح و مشهور Michael parmigiani ساعت های زیبا و هنرمندانه ای را خلق می کند. شاهکار Tondagraphe Tourbillon به رنگ رزگلد دارای یک صفحه به رنگ سنگ لوح و تزئین شده با طرح های سنتی معماری است. این ساعت مجهز به یک موتور مکانیکی خارق العاده شامل ۲۹۵ قطعه است که می تواند تا ۶۵ ساعت توان اضافی (Power reserve) در خود ذخیره کند. زیبایی این موتور دست ساز مکانیکی از شیشه ضدخش این ساعت مشخص است.

قیمت : ۱۹۹۰۰۰ دلار (۴.۵۷۷.۰۰۰.۰۰۰ تومان)

حالا که با جدیدترین ساعت های لوکس دنیا آشنا شدید، وقت این است که نیم نگاهی به ساعت های لوکس گالری همتی هم داشته باشیم. البته پیش از اینکه این مطلب را ادامه دهیم، لطفا نگاهی به دسته بندی ساعت های مردانه ما داشته باشید.

ادامه دارد…