درباره برندهای ساعت مچی

راهنمای انتخاب ساعت مناسب برای مچ دست

راهنمای جامع انتخاب ساعت مناسب برای مچ دست

تصور کنید لباس هایی که میپوشید را دوست ندارید. حس بدی بهتان دست نمی دهد؟ از اینکه استایل و پوشش همیشگی خود را ندارید حسی عجیب دارید و فکر میکنید خودتان نیستید. همین قانون برای کفش، زیورآلات، و حتی ساعت مچی هم صدق میکند. ساعت مناسب دست شما، شخصیت و درون شما را منعکس میکند. به همین دلیل باید ساعتی را انتخاب کنید که معرف شخصیت شما باشد و البته که سایز ساعت مناسب دست و به خصوص مچ دست شما باشد.

زمانی که بحث انتخاب ساعت مناسب برای مچ دست میشود باید بدانید که یک سایز ساعت (مثلا ۴۴ میلی متر) برای همه افراد توصیه نمی شود. به هنگام خرید ساعت مچی باید بدانید که ساعت مناسب دست شما کدام است. بیشتر افرادی که به ساعت انداختن علاقه مند هستند، یک دغدغه همیشگی دارند : “ساعت مناسب برای مچ دست من کدام است؟” افراد زیادی وجود دارند که نمیدانند بهترین ساعت مچی برای دست خودشان و البته مناسب ترین سایز کدام است. 

ذکر این نکته مهم است که هیچ قانون دقیقی برای انتخاب سایز ساعت مناسب وجود ندارد، اما با رعایت برخی نکات میتوانید مناسب ترین ساعت را انتخاب کنید. اگر در انتخاب ساعت حرفه ای نیستید، باید بدانید که :

ساعت مناسب، ساعتی است که روی مچ دست راحت بوده و اگر دست را پایین بگیرید از روی مچ سر نخورد و البته خیلی هم سفت و محکم نباشد.

البته که فاکتورهای دیگری مانند قطر قاب، پهنای بند و طراحی نیز مهم هستند. شاید فکر کنید انتخاب ساعت کار ساده ای است اما با مطالعه مقاله ی زیر به پیچیده بودن آن پی خواهید برد.

انتخاب ساعت متناسب با مچ دست

چگونه سایز ساعت مناسب دست را پیدا کنیم؟

پیدا کردن ساعت مناسب دست شانسی نیست! برای پیدا کردن بهترین ساعت مچی برای دست خود باید سایز و ابعاد ساعت ها را بدانید و البته با اصول پایه اندازه گیری ابعاد ساعت آشنا باشید.

در ادامه نکاتی ذکر می شود که برای کمک به شما در درک بهتر از سایز ساعت و انتخاب ساعت مناسب دست، می تواند مفید باشد :

سایز قاب (قطر) و ضخامت

ضخامت قاب ساعت، با قطر ساعت کاملا متناسب است. تعجب کردید نه؟ اصل ماجرا این است: با افزایش یا کاهش قطر قاب ساعت، ضخامت آن نیز افزایش و یا کاهش می یابد.

به همین دلیل است که ابتدا باید ضخامت قاب ساعت را تشخیص دهید. به عنوان مثال، در اغلب مجموعه ساعت های اتوماتیک، ضخامت قاب بین شش تا ده (۶-۱۰) میلی متر است. بر این اساس، ضخامت ایده آل ساعت برای مچ دست های کوچک معمولا شش تا هفت (۶-۷) میلی متر است.

شما میتوانید ضخامت مورد نظر خود را بر اساس سایز قاب ساعت انتخاب کنید؛ البته شما کنترل مستقیمی روی انتخاب ضخامت ساعت ندارید و این مشخصه توسط کمپانی سازنده تعیین میشود.

در ادامه استاندارد ضخامت قاب ها برای اغلب ساعت ها آمده است:

 • ۶ میلی متر تا ۸ میلی متر به عنوان ضخامت نازک
 • ۹ میلی متر تا ۱۲ میلی متر به عنوان ضخامت متوسط و
 • ۱۴ میلی متر تا ۱۸ میلی متر به عنوان ضخیم
قطر ساعت و ارتباط آن با سایز ساعت مچی

به عنوان مثال، در یک ساعت اتوماتیک، طول از مرکز عقربه های آن تا یک طرف (قطر) مقیاس اندازه گیری برای تعیین اندازه ساعت برای مچ دست ۶ اینچی و یا ساعت ۴۰ میلی متر روی مچ است و بالعکس.

بند ساعت: عرض، نوع و جنس آن

زمان انتخاب ساعت برای مچ دست باید عرض بند آن را نیز بررسی کنید، زیرا این بند روی مناسب بودن ساعت روی مچ شما تاثیر زیادی دارد. بهتر است ساعتی را انتخاب کنید که قطر بند چرمی و یا لاستیکی آن نصف قطر قاب ساعت باشد؛ برای انتخاب ساعت مناسب مچ دست به مثال های زیر دقت کنید.

 • قطر قاب: ۳۶ میلی متر، سایز بند: ۱۸ میلی متر
 • قطر قاب: ۴۰ میلی متر، سایز بند: ۲۰ میلی متر
 • قطر قاب: ۴۴ میلی متر، سایز بند: ۲۲ میلی متر
ارتباط قطر صفحه ساعت و عرض بند ساعت مچی

از طرف دیگر، انتخاب نوع بند و یا جنس و مواد استفاده شده در آن باید براساس علایق شما باشد. دستبندهای فلزی که به صورت بافت به هم گره خورده اند ممکن است مورد توجه بیشتر مردانی باشد که مچ دست بزرگتری دارند. با این حال، بندهای فلزی هنوز هم محبوب و مورد توجه ساعت های زنانه هستند، اگرچه در بین زنان بیشتر بندهای چرمی نسبت به فلزی ترجیح داده میشوند. بندهای پارچه ای یا لاستیکی معمولا برای ساعت های ورزشی استفاده میشوند، اگرچه که این نوع بندها را میتوان در ساعت های معمولی نیز مشاهده کرد. همچنین میتوان گفت جنس های چرمی که سنگین تر و ضخیم تر هستند، مناسب مچ های پهن هستند. به همچنین میتوان گفت ساعت های بند فلزی باریک برای مچ های باریک و لاغر مناسب تر است.

انتخاب ساعت مناسب دست با مچ ۶ میلی متری و یا ساعت ۴۰ میلی متری روی مچ دست

برای بررسی مچ دست و یا سایز ساعت برای مچ دست های کوچک:

 

 1. یک نوار چسب، خط کش تاشو و یا کاغذ را دور مچ دست خود بپیچید.
 2. نوار چسب و یا خط کش دور مچ شما نه خیلی سفت باشد و نه خیلی آزاد. اگر از کاغذ استفاده میکنید، یک خودکار برداشته و دو طرف کاغذ جایی که روی مچ شما به هم میرسند را علامت بزنید.
 3. کاغذ را باز کرده و آن را کنار یک خط کش بگذارید، علامت ها را اندازه گیری کنید.
 4. اگر مچ شما بین ۱۴ تا ۱۶ سانتی متر است یعنی مچ شما استخوانی است، اگر مچ شما بین ۱۶ تا ۱۷ سانتی متر است یعنی مچ شما لاغر است، اگر مچ شما بین ۱۷ تا ۱۸ سانتی متر است یعنی مچ شما متوسط است و اگر مچ شما بزرگتر از ۱۸ سانتی متر است یعنی مچ پهن یا بزرگی دارید.

بعد از به دست آوردن سایز دور مچ، مهم است که نسبت اندازه ی مچ دست و قطر قاب را بدانید. بنابراین، برای پاسخ به این سوال که ساعت مناسب دست تان کدام است، به جدول زیر توجه کنید :

محدوده ی قطر قاب ساعت سایز کلی مچ های دست
کوچکتر از ۳۴ میلی متر کوچک
۳۴ میلی متر تا ۳۸ میلی متر متوسط
۳۹ میلی متر تا ۴۲ میلی متر استاندارد
۴۳ میلی متر تا ۴۶ میلی متر ایکس لارج / بزرگ
بزرگتر از ۴۷ میلی متر خیلی بزرگ

 

اگر مچ دست شما کوچک و یا استاندارد است، از ساعت هایی با قطر قاب ۳۴ میلی متر، ۳۶ میلی متر، ۳۸ میلی متر، ۴۰ میلی متر و یا ۴۲ میلی متر استفاده کنید. در غیر این صورت، اگر مچ دست بزرگی دارید از قاب های بزرگتر و در اندازه های ۴۴ میلی متر تا ۴۶ میلی متر استفاده کنید.

سایز مچ دست سایز پیشنهادی
کمتر از ۱۵ سانتی متر ۳۴ میلی متر تا ۳۶ میلی متر (کوچک و متوسط)
۱۵ سانتی متر تا ۱۸ سانتی متر ۳۸ میلی متر تا ۴۲ میلی متر (متوسط تا استاندارد)
۱۹ سانتی متر تا ۲۰ سانتی متر و بیشتر ۴۴ میلی متر تا ۴۶ میلی متر (بزرگ و خیلی بزرگ)
قطرهای مختلف ساعت مچی

سایز قطر قاب پیشنهادی ما برای خانم ها ۳۴ میلی متر تا ۳۶ میلی متر بوده و این در حالی است که سایز مناسب ساعت برای آقایان ساعت هایی با قطر قاب ۴۰ میلی متر تا ۴۶ میلی متر است.

از طرفی دیگر، این روزها ساعت هایی با قطر قاب ۳۸ میلی متر تا ۴۲ میلی متر به عنوان ساعت های اسپرت (مناسب برای هر دو خانم ها و آقایان) رواج پیدا کرده اند؛ این ساعت ها مناسب افرادی است که نه ساعت های خیلی بزرگ دوست دارند و نه ساعت های خیلی کوچک.

به خاطر داشته باشید که هیچ فرمول مخصوص و دقیقی برای اندازه گیری ساعت وجود ندارد که کاملا با همه ی مچ ها تناسب داشته باشد. با این حال، با توجه به نکات بالا و جزئیات بیان شده، میتوانید ساعت مناسب دست خودتان را پیدا کرده و خریداری کنید.

سوالات متداول :

مناسب ترین سایز ساعت برای آقایان کدام است؟

مناسب ترین ساعت مچی مردانه یعنی ساعتی که با مچ و استایل کلی شما هماهنگ باشد. به طور کلی، هرچه مچ دست شما ضخیم تر باشد، باید ساعتی بزرگتر انتخاب کنید. قاب های ساعت مردانه بین ۳۸ تا ۴۶ میلی متر هستند، در حالی که ضخامت قاب ها نیز ۶ تا ۱۸ میلی متر میباشند. البته هنوز هم باید به استایل ساعت نیز توجه کرد. به عنوان مثال، ساعت های رسمی باید کوچکتر و باریک تر از ساعت های روزمره باشند.

 

آیا ساعت با قطر ۴۰ میلی متر برای مردان بیش از اندازه کوچک است؟

یک ساعت ۴۰ میلی متری کوچکترین ساعت مردانه است. مردانی که مچ دست لاغر، باریک و یا متوسط ​​با سایز بین ۱۴ تا ۱۸ سانتی متر دارند، میتوانند از ساعت ۴۰ میلی متری استفاده کنند.

منبع : Grayton Watches

1 نظر در “راهنمای انتخاب ساعت مناسب برای مچ دست

 1. saeedhemati گفت:

  سلام بر شمه
  چشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *