عمومی

راهنمای جامع خرید ساعت مچی (هرآنچه از خرید ساعت باید بدانید)

راهنمای انتخاب ساعت مچی مناسب

اگر به دنبال خرید ساعت مچی هستید، یا اخیراً قصد داشتید یک ساعت مچی خریداری کنید، اما چیزی در مورد ساعت مچی نمی‌دانید، پیشنهاد می‏کنیم این مقاله گالری ساعت همتی را در مورد راهنمای انتخاب ساعت مچی و در نتیجه راهنمای خرید ساعت تا انتها مطالعه کنید. در این مقاله قصد داریم به بررسی جامع و کامل مزایا و معایب انواع مختلف ساعت‌های مردانه و زنانه، خصوصیات سبک‌های مختلف ساعت‌ مچی و تمام نکات انتخاب و خرید این اکسسوری کلاسیک، بپردازیم.

فروشگاه بزرگ ساعت مچی

گالری ساعت همتی

برای خرید ساعت مچی به چه معیارهایی باید توجه کنیم؟

 

موتور ساعت

 هنگامی که می خواهیم راهنمایی برای خرید ساعت مچی بخوانیم، اولین و مهم ترین عنصری که مطرح می شود “موتور” است. موتور ساعت نه تنها عامل حرکت عقربه‌های ساعت روی صفحه ساعت است، بلکه روی کارکرد اجزا داخلی ساعت هم اثرگذار است. موتور ساعت در نحوه کارکرد و نشان دادن زمان درست نقش بسیار مهمی دارد. در واقع می‏توان آن را قلب ساعت نامید. در ادامه راهنمای خرید ساعت مچی، باید بدانید ساعت‏ها بر اساس نوع موتور و کارکرد آن به سه نوع مکانیکی، اتوماتیک و کوارتز تقسیم بندی می شوند. در ادامه تفاوت بین آن‌ها و مزایا و معایب آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

– موتور مکانیکی (Mechanical Movement)

عملکرد موتور ساعت مکانیکی به گونه‏ ای است که توسط یک منبع اصلی تغذیه می‌شود. این منبع تغذیه چیست؟ یک سیم فلزی سیم پیچی شده که به طور دستی ساخته می‏شود. هنگامی که منبع اصلی آسیب ببیند، به آرامی سیم پیچیده شده باز می‌شود و اختلال در حرکت ساعت با کوک کردن مجدد اصلاح می‏شود. طول اکثر منبع‌های اصلی حدود ۹-۱۳ اینچ است. هرچه منبع تغذیه طولانی‌تر باشد، ذخیره برق ساعت مچی شما بیشتر می‌شود.

همه ساعت‎‏های مکانیکی شبیه هم نیستند. توجه به جزئیات و نحوه سیم پیچی دستی در یک ساعت، ظرافت و دقت ساعت را تعیین می‌کند. بسیاری از علاقمندان به ساعت، ساعت‌های مکانیکی را به دلیل قدمت، کارکرد و مهندسی پیچیده ‏ای که دارد خریداری می‌کنند. برای این علاقمندان، ساعت مکانیکی فقط نمایش دهنده زمان نیست،  بلکه راهی برای تقدیر از تاریخ، دقت و صنعت ساخت این نوع ساعت است.

مزایای انتخاب ساعت مکانیکی

 • نیاز به باتری ندارد:

 از آنجا که یک ساعت مکانیکی توسط یک منبع برق متصل در پشت ساعت کار می‌کند، بنابراین شما مجبور به تعویض باتری نیستید. هنگام انتخاب ساعت مکانیکی باید بدانید که وقتی موتور ساعت متوقف شد، فقط باید آن را کوک کنید.

 •  عملکرد روان عقربه ها :

برای برخی از افراد، حرکت صاف و روان عقربه‏ ها در دست بیشتر از زیبایی صدای “تیک تیک تیک….” عقربه ساعت‌های کوارتز اهمیت دارد. اگر این موضوع برای شما مهم است، انتخاب ساعت مکانیکی یک انتخاب ایده ‏آل برای شما است.

 • پیچیدگی:

مهندسی و کاری که در یک ساعت با موتور مکانیکی انجام می‌شود حیرت آور است. در داخل ساعت مکانیکی چرخ دنده‌ها و فنرهای ریزی قرار دارد که با هم کار می‌کنند که به شما زمان دقیق را نشان دهند. مطمئناً، هیچ کس آن‌ها را نمی‌بیند، اما این بخش یک بخش از جذابیت ساعت است. یک ساعت ساز، ساعت‌ها وقت خود را صرف تکمیل مکانیزمی کرده است که از چشم پنهان مانده. اگر می‏خواهید از هنر ساعت سازی قدردانی کنید، می‌توانید با انتخاب و خرید ساعت مکانیکی این کار را انجام دهید.

 • وابسته به حس لامسه:

برای برخی افراد، یکی از جذابیت‌های ساعت مکانیکی این است که حتماً باید دور دست بسته شود تا کار کند. این ویژگی باعث می‏شود افراد حس کنند در طول روز بیشتر به زمان وصل هستند.

معایب انتخاب ساعت مکانیکی

 • دائما به کوک نیاز دارد:

 در حالی که اکثر فنرهای اصلی ساعت مکانیکی می‌توانند دو روز بدون کوک کردن کار می‌کنند، توصیه می‌شود که آن را روزی یک بار کوک کنید. همانطور که در بالا ذکر شد، برخی از افراد از این موضوع لذت می‌برند، اما برخی دیگر این کار را دوست ندارند.

 • حساس به شرایط محیطی:

از آنجا که یک ساعت مکانیکی به لطف یک دسته فنرهای پیچیده و چرخ دنده زمان را نشان می‌دهد، در عین حال موتور آن می‌تواند نسبت به شرایط محیطی حساس باشد. رطوبت، گرد و غبار، ضربه و آهن ربا چهار عامل ایجاد اختلال در ساعت‌های مکانیکی هستند. خوشبختانه اکثر ساعت‌های مدرن طوری طراحی شده ‏اند که در برابر این عوامل مقاوم هستند، اما باید همچنان مراقب آن‌ها بود. اگر در محیطی هستید که ساعت به طور مکرر با رطوبت، خاک، آهن ربا و یا اجسام بزرگ (مانند چکش) در تماس است، بهتر است یک ساعت کوارتز را برای استفاده روزانه انتخاب کنید و ساعت مکانیکی را برای جشن ‏ها و مهمانی ‏ها همراه با لباس ‏های زیبایتان استفاده کنید.

 • خیلی دقیق نیست:

در حالی که یک ساعت مکانیکی خوش ساخت می‌تواند زمان را با دقت ۹۹.۹۹۹٪ نشان دهد (که تقریباً +/- ۱ ثانیه در روز است)، با افزایش طول عمر و استفاده بیشتر از آن، این دقت کاهش می ‏یابد. برای تنظیم دقیق این نوع ساعت، باید هر ۵ تا ۱۰ سال ساعت مکانیکی خود را سرویس کنید تا به طور دقیق زمان را نشان دهد. علاوه بر این، برای انتخاب ساعت باید بدانید همه ساعت‌های مکانیکی شبیه هم نیستند. برخی از آن‌ها دقیق‌تر از بقیه هستند.

 • قیمت بالا:

هزینه‌های ساخت و مهندسی یک ساعت مکانیکی بسیار بالا است. در حالی که ساعت‌های مکانیکی اورجینال خوبی در محدوده زیر ۵۰۰ دلار (۱۰ میلیون تومان) وجود دارند، اما اکثر این ساعت‏ها قیمت‏های بالایی دارند. امیدوار هستیم با این راهنمای خرید ساعت مکانیکی، ازین پس بهترین انتخاب را داشته باشید.

– موتور اتوماتیک (Automatic Movement)

ساعت‌های اتوماتیک (خودکار) تقریباً شبیه ساعت‌های مکانیکی هستند. این ساعت‏ها از طریق منبع اصلی تغذیه می‌شوند و از دنده‌های پیچیده‌ای برای حرکت عقربه‌های ساعت استفاده می‌کنند، اما برای اینکه تیک تیک بخورد نیازی نیست که حتما فرد ساعت را به دست خود ببندد. برای انتخاب این نوع ساعت باید دقت کنید در حین پوشیدن ساعت و حرکت شما در طول روز موتور ساعت و عقربه‏ ها دائما کار می‌کنند. به همین خاطر به موتور این ساعت‎‏ها، “موتور اتوماتیک ” می ‏گویند. در داخل ساعت وزنه کوچکی به نام “روتور” یا Rotor وجود دارد که با حرکت مچ دست شما در طول روز حرکت می‌کند. حرکت روتور به منبع اصلی متصل شده و منبع اصلی را کوک می ‏کند. همچنین ساعت‌های اتوماتیک دارای یک دستگاه کلاچ لغزنده هستند که مانع از آسیب بیش از حد ساعت در هنگام استفاده از آن می‏شود.

مزایای انتخاب ساعت اتوماتیک

 • نیاز به باتری ندارد:

 لازم نیست آن را با دست کوک کنید. اگر مجبور هستید که ساعت مچی مکانیکی خود را با دست کوک کنید و این کار دوست ندارید، ساعت اتوماتیک گزینه بسیار خوبی برای شما است.

 • حرکت آرام:

 درست مانند ساعت‌های مکانیکی که به صورت دستی کوک می‌شوند، حرکت عقربه ‏های ساعت‌های اتوماتیک نیز خوب و آرام هستند.

 • پیچیدگی:

ساعت اتوماتیک به همان میزان ساعت مکانیکی دارای مهندسی و ساختار پیچیده است.

معایب انتخاب ساعت اتوماتیک

 • حساس به شرایط محیط:

همان عوامل محیطی که موجب اختلال در عملکرد ساعت مکانیکی می‏شوند، می‌توانند عملکرد ساعت اتوماتیک را نیز دچار اختلال کنند.

 • هنگامی که از آن استفاده نمی‌شود نیاز به کوک کردن دارد:

اگر یک ساعت اتوماتیک را مرتباً استفاده کنید نیازی به کوک کردن ندارد، در صورت عدم استفاده از آن، باید آن را با یک کوک کننده کوک کنید تا حرکت و تنظیمات آن متوقف نشود. کوک کننده‏ ها نسبتاً ارزان هستند و فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند، اما این یک چیز اضافی است که باید بخرید تا یک ساعت اتوماتیک داشته باشید.

 • دقت کمتر:

انتخاب ساعت اتوماتیک خوش ساخت می‌تواند به اندازه یک ساعت مکانیکی خوش ساخت دقیق باشد، اما با گذشت زمان مقداری از دقت خود را از دست می‌دهد و نیاز به تنظیمات دارد.

 • قیمت بالا:

مشابه ساعت‌های مکانیکی. این ساعت‏ها به دلیل ساختار و مهندسی پیچیده ارزان نیست!

امیدوار هستیم با راهنمای خرید ساعت اتوماتیک، انتخاب مناسبی را داشته باشید.

– موتور کوارتز (Quartz Movement)

اگر جز افراد معمولی و متوسط جامعه هستید، احتمالا ساعت مچ دست شما یک ساعت با موتور کوارتز است. چطور این حدس را زدم؟ چون ساعت‌های کوارتز فوق العاده دقیق و بسیار مقرون به صرفه هستند. یک ساعت کوارتز به جای اینکه از منبع اصلی سیم پیچی شده تغذیه شود، از برق باتری کوچک استفاده می‌کند. باتری، برق را از طریق یک کریستال کوارتز کوچک ارسال می‌کند و باعث می‌شود تا کریستال ۳۲۷۶۸ بار در ثانیه لرزش داشته باشد. ارتعاشات توسط یک مدار اندازه گیری می‌شود و این ارتعاش را به یک پالس تبدیل می‌کند که عقربه را روی ساعت حرکت می‌دهد. از آنجا که ساعت‌های کوارتز از پالس‌های الکتریکی برای حرکت دادن عقربه‌ها استفاده می‌کنند، دارای صدای “تیک تیک تیک ” هستند.

از آنجایی که ساعت کوارتز به برق و قطعات متحرک کمتری نیاز دارد، دقت بسیار بالاتری دارد و می‌توانند در برابر ضربات و آسیب‏ها بسیار بیشتر از ساعت‌های مکانیکی یا اتوماتیک مقاومت کند. به همین دلیل است که اکثر افراد ورزشکار، کشاورز و کارگران از ساعت کوارتز استفاده می‌کنند. ساعت‌های کوارتز ارزان هستند. با حدود ۲۰۰ هزار تومان می‌توانید ساعتی را خریداری کنید که زمان را به طور دقیق به شما نشان دهد.

مزایای انتخاب ساعت کوارتز

 • زمان دقیق:

 کوارتز در بین تمام ساعت‏ها دقیق‌ترین است. ثانیه ای نیست که در طول روز از دست دهید.

 • نیاز به نگهداری کمتر:

 به جز تعویض سالانه باتری، این ساعت‏ها نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارند.

 • دوام بالا:

از آنجاییکه این ساعت‏ها قطعات کمی دارند، یک ساعت کوارتز می‌تواند ضربه بخورد و باز هم به فعالیت خود ادامه دهد. اگر در شغلی هستید که نیاز به کار زیاد با دست است و آلودگی زیادی در آن وجود دارد (مثل شغل معادن) انتخاب شما ساعت مچی کوارتز است.

 • مقرون به صرفه بودن:

ساعت کوارتز را می‌توانید با قیمت ارزان خریداری کنید. اگرچه ساعت‌های کوارتز با نمای زیبا ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند، اما این ساعت ها تقریباً همیشه از انواع ساعت‌های مکانیکی و اتوماتیک ارزان تر هستند.

معایب انتخاب ساعت کوارتز

 • نداشتن حرکت صاف و آرام عقربه ‏ها:

حرکت متناوب عقربه دوم روی ساعت کوارتز به راحتی حرکت ساعت مکانیکی یا اتوماتیک نیست.

 • جذابیت کمتر:

بزرگترین عیب ساعت‌های کوارتز این است که جذابیت ساعت‌های مکانیکی را ندارند چون کار فنی و مهندسی کمتری نسبت به سایر ساعت ها دارند.

امیدوار هستیم با راهنمای خرید ساعت کوارتز، ساعت مناسبی را برای استفاده روزمره خود استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع موتورهای ساعت و نحوه کارکرد آنها می توانید از لینک استفاده کنید.

سایر جزئیات برای انتخاب ساعت مچی

در اصل ساعت مچی، زمان را به شما نشان می‏دهد؛ اما هنگام خرید ساعت باید بدانید که بسیاری از ساعت‌های مچی دارای ویژگی‌هایی هستند که تاریخ یا حتی ماه را هم نمایش می‌دهند. این موارد اضافی کوچک در ساعت مچی را متعلقات ساعت می نامیم. علاوه بر تقویم‌ یا نمایش روز و ماه، سایر جزییات شامل هشدارها، نشانگرهای ذخیره انرژی و تکرار کننده‌ها (ویژگی که با فشار دادن یک دکمه ساعت و دقیقه ساعت شما زنگ می‌خورد) هستند.

مورد بعدی کرنوگراف است. کرنوگراف یک سیستم زمانی جداگانه و مستقل است که به عنوان کرنومتر فعالیت می‌کند. بیشتر کرنوگراف‏ها از سه صفحه کوچک تشکیل شده‌اند که در صفحه اصلی ساعت قرار می گیرند. در کنار قاب ساعت، معمولاً دو دکمه خواهید یافت: دکمه بالا کرنوگراف را شروع یا متوقف می‌کند، در حالی که دکمه پایین از نو کرنوگراف را تنظیم می کند (ریست می کند).

در بعضی از ساعت‌ها، کرنوگراف همراه با یک تاچیمتر (مقیاسی که در حاشیه لبه ساعت نوشته شده است)، طراحی شده است. استفاده از کرنوگراف و تاچیمتر در کنار هم به فرد امکان می‌دهد انواع مختلف پارامترها از جمله سرعت، مسافت پیموده شده یا مصرف سوخت (هنگام رانندگی یا پرواز) را محاسبه کند.

اینکه چه تعداد و کدام یک از این متعلقات را در یک ساعت می‌خواهید، مهم است. ساعت‌های مجلسی و رسمی معمولاً زیبا و براق هستند. این ساعت‏ها زمان و معمولاً تاریخ را نشان می‏دهند. ساعت‌های اسپرت و معمولی اغلب پیچیدگی و جزییات بیشتری دارند.

وقتی صحبت از ساعت‌های مچی شیک مردانه می‌شود، اساساً پنج نوع انتخاب ساعت وجود دارد:

 • رسمی
 • میدانی
 • غواصی
 • هوانوردی
 • مسابقه ‏ای

ما اطلاعات مربوط به هر یک از این ساعت های مردانه را جمع کرده ایم و در ادامه شما با خصوصیت هر یک از آن‌ها آشنا خواهید شد.

راهنمای سبک های مختلف ساعت مچی

انتخاب و خرید ساعت، یکی از موضوعات مهم برای افرادی است که اطلاعات خاصی از انواع ساعت و سبک‏ های آن ندارند. تا به اینجای کار، نکاتی برای خرید ساعت مچی به شما گفتیم که عمدتا مربوط به نکات فنی ساعت بود. در ادامه این راهنمای جامع، به انواع سبک‏ های مختلف ساعت مچی خواهیم پرداخت. با شناخت انواع سبک ‏های مختلف ساعت، بهترین ساعت را انتخاب خواهید کرد.

– ساعت مچی رسمی

تاریخچه: این نوع ساعت ها اوایل قرن بیستم و برای آقایان پولداری که می‌خواستند ساعت مچی خود را به جای جیب خود، روی مچ دست بگذارند متداول شد. ساعت مچی رسمی دارای سادگی و ظرافت منحصر بفردی است. این نوع ساعت‏ها نه براق هستند و نه سنگین و پر زرق و برق؛ اما با طرح ظریف خود توجه همه را به خود جلب می‌کند.

 ویژگی‌های ساعت رسمی:

 •  اندازه: معمولا باریک هستند (برای راحت لغزیدن و خارج شدن بند از دست)
 • طراحی ظاهری: عددهای صفحه نمایش ساعت با خطوط کوچک، اعداد رومی یا اعداد کوچک عربی نمایش داده می‏شود.
 • طراحی بدنه: بدنه ساعت ممکن است دایره‌ای، مستطیل یا مربع باشد. انواع پیشرفته آن به طور معمول از فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره ساخته می‌شوند.
 • جنس بند: همیشه چرمی است. اگرچه برخی از شرکت‌ها از بندهای ترکیبی چرمی-فلزی استفاده می کنند اما بند چرمی یک طرح کلاسیک است.

 

کی ساعت های رسمی را به دست کنیم؟

همانطور که از نام این سبک ساعت پیداست، شما این ساعت را می‌توانید با یک لباس مجلسی برای مراسم رسمی بپوشید، مثلاً با کت و شلوار؛ اما شما می‌توانید این ساعت را با لباس‏های غیر رسمی‏ تر مثل پیراهن و شلوار کتان هم بپوشید؛ اما با تی شرت و شلوار جین به خوبی ست نمی‌شود؛ بنابراین هنگام انتخاب ساعت رسمی، حتماً این نکات را دقت داشته باشید.

 

مثال از ساعت های رسمی در گالری ساعت همتی:

– ساعت مچی عملیاتی (نظامی،رزمی)

تاریخچه: این نوع ساعت مچی از نسل ساعت های مچی جنگ های جهانی است که برای افسرانی که نیاز به هماهنگی حملات، اعلام زمان شب و ورزش داشتند استفاده می‏شد. این ساعت‏ها طوری طراحی شده ‎اند که در برابر سختی‌های فضای نظامی و جنگی مقاومت کنند. هنوز ساعت‌های نظامی از ظاهر و طراحی نظامی برخوردار هستند؛ یعنی علاوه بر مقاومت، کاربردی و شیک هم هستند.

 ویژگی‌های ساعت رسمی:

 •  اندازه: اندازه کوچک تا متوسط دارند. منطقی است که در جنگ یا حتی بیزینس، ساعت‌های بزرگ مناسب نیستند.
 • طراحی ظاهری: ایندکس ها طوری طراحی شده‌اند که برای خواندن آسان باشد. به طور معمول شماره ایندکس ها ترکیبی از رنگ‌های سفید و سیاه هستند. عقربه‌های ساعت‌های نظامی معمولاً روشن طراحی می‌شوند تا امکان کنترل زمان در شب فراهم شود.
 • طراحی بدنه: به طور معمول بدنه این ساعت‏ها از فولاد ضد زنگ یا بعضی اوقات تیتانیوم ساخته می شود زیرا بدنه‎‏ ساعت باید محکم باشد. ساعت‌های نظامی گاهی اوقات دارای ویژگی به نام “ثانیه قطع کن” هستند که می‌توانید با بیرون کشیدن عقربه دوم ثانیه را متوقف کنید. این ویژگی باعث می‏شود تنظیم ساعت روی سیگنال اصلی و مرجع یا همگام سازی آن با ساعت دیگر آسان‌تر شود.
 • جنس بند: معمولا دارای بدنه چرمی هستند. فلز بکار رفته در آن خیلی سنگین است و برای استفاده روزانه و در محیط ‏های جنگی و خشن طراحی شده است.

 

کی ساعت های رسمی را به دست کنیم؟

ساعت‌های عملیاتی کاملاً همه کاره هستند و می‌توان آن‌ها را در انواع ماجراجویی‌ها و همچنین برای لباس‌های روزمره و یا حتی کارهای عادی روزانه استفاده کرد؛ بنابراین برای همه انواع لباس‏ها، از شلوار جین و تی شرت تا کت ورزشی و شلوار خاکی مناسب است. برای مردان، به ویژه پسرهای جوان که اغلب کت و شلوار نمی‌پوشند، این ساعت مچی بهترین گزینه است. سبک ساده و مقاوم آن ممکن است با شخصیت و سبک زندگی شما مطابقت داشته باشد؛ بنابراین هنگام انتخاب ساعت عملیاتی ، حتماً به این نکات توجه کنید.

مثال از ساعت های عملیاتی در گالری ساعت همتی:

– ساعت مچی غواصی

تاریخچه: علاوه بر انتخاب ساعت رزمی، ساعت غواصی احتمالاً یکی از رایج ترین انواع ساعت‌هایی است که مردانی که به ورزش علاقه مند هستند، انتخاب می کنند. در فیلم‌های اول جیمز باند، این ساعت استفاده می‏شد. همانطور که از نام آن پیداست، ساعت غواصی برای افرادی طراحی شده است که زمان زیادی را در آب یا نزدیک آب می‌گذرانند. ویژگی اصلی این ساعت‏ها مقاومت در برابر آب است.

در دهه ۱۹۵۰، رنه-پل ژانرت، عضو هیئت مدیره رولکس، ساعتی می خواست که برای غواصی مفید باشد. در آن زمان ساعت غواصی Rolex Submariner (رولکس ساب مارینر) متولد شد و استاندارد ساعت‌های غواصی در آن اجرا شد. بیشتر ساعت‌های غواصی موجود در بازار امروز اصول طراحی خود را از ساعت‏های Submariner  می‌گیرند.

 ویژگی‌های ساعت غواصی:

ساعت غواصی در درجه اول در برابر آب مقاوم است. استاندارد برای ساعت غواصی این است که حداقل تا عمق ۱۰۰ متر زیر آب در برابر آب مقاوم باشد، هرچند بعضی از آن‌ها در عمق پایین‌تر هم مقاومت دارند. از آنجا که این نوع ساعت برای پوشیدن در آب طراحی شده است، تمام قطعات و بند ساعت‌های غواصی از فلزات مقاوم در برابر خوردگی مانند فولاد ضد زنگ یا تیتانیوم ساخته شده‌اند. البته ساعت‌های غواصی ساخته شده از لاستیک و سیلیکون هم وجود دارند ولی ظاهر یک ساعت درجه یک و عالی غواصی را ندارند.

 •  اندازه: اندازه این ساعت‏ها معمولاً متوسط است.
 • طراحی ظاهری: شماره گذاری عربی معمولاً پررنگ، خوانا و آسان است، گرچه اعداد ۱۲ ساعته اغلب با خط نشان‏ها جایگزین می‌شوند. برای محافظت از صفحه ساعت در زیر آب، از یاقوت کبود یا شیشه‏ های معدنی محکم استفاده می‌شود.
 • طراحی بدنه: ویژگی بارز ساعت غواصی حاشیه چرخان یک جهته است که فقط در جهت خلاف جهت عقربه ساعت می‌چرخد. حاشیه چرخان به یک غواص اجازه می‌دهد تا فقط با یک نگاه به ساعت خود بداند که چه مدت در زیر آب بوده است.
 • جنس بند: جنس بند فلزی و معمولاً طولانی‌تر از بند ساعت‌های دیگر است، زیرا ابتدا برای بستن روی تجهیزات غواصی بزرگ طراحی شده بود.

 

کی ساعت های رسمی را به دست کنیم؟

در حالی که ساعت غواصی برای استفاده در زیر آب طراحی شده است، پوشش و بند تمام فلزی آن به علاوه ظاهر سنتی، آن را به یک ساعت مچی مناسب برای استفاده روزانه تبدیل کرده است. شما می‌توانید آن را با لباس ورزشی، لباس راحتی، لباس محل کار و لباس رسمی کسب و کار خود استفاده کنید.

مثال از ساعت های غواصی در گالری ساعت همتی:

– ساعت مچی خلبانی

تاریخچه: ساعت‌های مچی از بدو تأسیس بخشی از صنعت هواپیمایی بوده است. در واقع یکی از اولین ساعت‌های مچی مردانه برای یکی از دوستان خلبان لوئی کارتیه در سال ۱۹۰۴ طراحی شد.

در دهه‌های بعد، ساعت سازان با استفاده از این طرح اصلی، طراحی‎‏ های جدیدی را مثل کرنوگراف ارائه کردند که استفاده از آن برای خلبان آسان‌تر باشد. در دهه ۱۹۳۰، شرکت سوئیسی Breitling برای هواپیماها در نیروی هوایی سلطنتی، کرنوگراف ساخت تا خلبانان بتوانند سرعت و مسافت طی شده و مصرف سوخت خود را تعیین کنند. در دهه ۱۹۴۰، آن‌ها تصمیم گرفتند کرنوگراف را روی ساعت مچی بگذارند.

 ویژگی‌های ساعت خلبانی:

برخلاف سایر مدل‌های ساعت مردانه، ساعت خلبانی سبک مشخص و خاصی ندارد. ویژگی‌ ساعت‌هایی که به عنوان ساعت‌های خلبانی به بازار عرضه می‌شوند می‌توانند بسیار متفاوت باشند؛ اما موارد زیر ویژگی‌هایی هستند که بیشتر در این نوع ساعت دیده می‌شود :

 •  اندازه: معمولاً اندازه این ساعت‏ها متوسط ​​تا بزرگ هستند.
 • طراحی ظاهری: برای راحتی خواندن، حتی در کابین خلبان تاریک، خلبان‌ها از یک صفحه بزرگ تمیز، خوانا و عقربه‌های روشن استفاده می‌کنند. برای ساده‌تر کردن خواندن زمان، صفحه معمولاً سیاه و با شماره‌های سفید است.
 • جنس بند: معمولا (نه همیشه) از چرم ساخته می‌شود. طول بند طولانی‌تر از حد متوسط است، زیرا بند در اصل برای قرار گرفتن در اطراف دکمه کت خلبان طراحی شده بود.

 

کی ساعت های رسمی را به دست کنیم؟

اندازه و ظاهر راحت‌تر ساعت‌های خلبانی، موجب شده است برای مکان ها و تیپ های مختلف مناسب باشند، اما وقتی کراوات مشکی و لباس‌های رسمی می‏پوشید مناسب نیستند.

مثال از ساعت های خلبانی در گالری ساعت همتی:

– ساعت مچی مسابقه ای

تاریخچه: مسابقات اتومبیلرانی و ساعت‌های مچی از دهه ۱۹۳۰ به هم پیوند خورده‌اند؛ زیرا در رانندگی مسابقه ای، سنجش نتیجه مسابقه به زمان‌بندی دقیق متکی است. رولکس یکی از اولین شرکت‌هایی بود که با طراحی یک ساعت برای رانندگان به نام اویستر Oyster در دهه ۱۹۳۰، این نیاز را پوشش داد.

اما این برند TAG Heuer بود که استاندارد ساعت‌های مسابقه‌ای را با اضافه کردن کرنوگراف و تاچی‏متر (دو ویژگی خاص ساعت رانندگی) مشخص کرد. اولین کرنوگراف TAG Heuer در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ برای خلبانان ساخته شد، اما در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، رانندگان اتومبیل‌های اتومبیلرانی برای اندازه گیری سرعت و مسافت خود از آن‌ها استفاده می‌کردند.

 ویژگی‌های ساعت مسابقه ای:

 •  اندازه: اندازه این ساعت‏ها از متوسط ​​تا بزرگ است.
 • طراحی ظاهری: صفحه بزرگ (برای ایجاد جا برای کرنوگراف)، با اعداد عربی واضح از ویژگی‏های ظاهری این نوع ساعت‏ها است. اغلب صفحه دارای رنگ‌های روشن و متضاد است.
 • طراحی بدنه: این ساعت در برابر سختی‌های اتومبیلرانی مقاوم است و به طور معمول از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود.
 • جنس بند: بند این نوع ساعت‏ها از چرم یا فلز ساخته شده است.

 

کی ساعت های رسمی را به دست کنیم؟

ساعت‌های اتومبیلرانی نسبت به ساعت‌های غواصی یا خلبانی به نظر درخشان ترند. این ساعت‏ها به دلیل طراحی جسورانه، بیشتر برای لباس‌های راحتی مناسب هستند تا لباس‌های رسمی.

مثال از ساعت های مسابقه ای در گالری ساعت همتی:

انتخاب ساعت مناسب دست

یکی از عواملی که در انتخاب ساعت مچی مناسب باید در نظر گرفت، تناسب ساعت با مچ دست و دست شماست. ما در مقاله راهنمای انتخاب ساعت مناب مچ دست این موضوع را کاملا توضیح دادیم. در این مقاله به طور مختصر این موضوع را با توجه به اهمیت توضیح می دهیم.

اگر ساعت برای مچ دست شما خیلی بزرگ باشد، مچ دست شما برجسته می‌شود و به نظر می‌رسد عجیب و غریب است. اگر ساعت خیلی کوچک باشد و به نظر می‌رسد که شما یک ساعت مچی زنانه به دست کرده اید.

قانون کلی انتخاب ساعت این است که اگر دور مچ دست شما ۶ تا ۷ اینچ (۱۷ تا ۲۰ سانتی متر) است، شما باید سراغ ساعتی بروید که قطر قاب آن ۳۸-۴۲ میلی متر عرض دارد. اگر مچ دست شما بزرگ‌تر از ۷ اینچ (۱۷ سانتی متر) است، می‌توانید به سراغ ساعت‌هایی که عرض آن‌ها ۴۴-۴۶ میلی متر است بروید.

بهترین راه برای اینکه بفهمید ساعت با مچ دست و دست شما متناسب است، امتحان کردن آن و بستن آن دور مچ است. علاوه بر این نظرات دوستان و خانواده خود را جویا شوید تا بهترین ساعت مچی را متناسب با مچ و دست خود انتخاب کنید.

وقتی که تصمیم گرفتید چه سبکی از ساعت را خریداری کنید، در مرحله بعدی باید تصمیم بگیرید که چه محدوده قیمتی برای خرید ساعت را انتخاب کنید.

سوال در مورد قیمت، سؤال پیچیده ای است و تا حدودی مربوط به قیمت ساعت‌های لوکس است. اگر از آن دسته افرادی هستید که مبلغ محدودی برای انتخاب ساعت دارید، اما علت قیمت‏ بالای بعضی از برند‏های معروف را نمی‏دانید، پیشنهاد می‏کنیم تا چند پاراگراف بعدی این مقاله همراه ما باشید.

انتقادی که به ساعت‌های لوکس در بازار وارد می‌شود این است که قیمت بالای آن‌ها صرفاً نتیجه بازاریابی هوشمندانه است. رولکس و تگ هویر ساعت های خود را بالای هزار دلار قیمت گذاری می کنند نه بخاطر اینکه واقعا ارزش ۱۰۰۰ دلار را دارد! بلکه بخاطر اینکه با تبلیغات ده‌ها ساله در بین مردم این تصور را ایجاد کرده‌اند که ساعت‌های آن‌ها خاص است و هزاران دلار ارزش دارد.

گرچه درست است که قیمت بالای ساعت‌های لوکس تا حدودی به دلیل برند تجاری است، اما عواملی در خود این ساعت وجود دارد که موجب می‎‏شود ارزش آن را بیش از ساعت ۲۰۰ دلاری از سایر برندها و فروشگاه ها باشد. این ساعت‌های لوکس اغلب با فلزات ظریف مانند طلا و نقره ساخته می‌شوند. با توجه به قیمت طلا در این روزها، رولکس را به هر شکلی که برش بزنید گران خواهد بود. آن‌ها همچنین از شیشه یا حتی یاقوت کبود با کیفیت بالاتر برای صفحه ساعت استفاده می‌کنند.

علاوه بر این، فناوری و طراحی که در طراحی ساعت مچی لوکس بکار گرفته می‌شود معمولاً بسیار برتر از فناوری و نوع تولید ساعت ۲۰۰ دلاری فروشگاهی است. به طور خلاصه، آن‌ها بهتر طراحی شده ‏اند، بهتر کار می‌کنند و ماندگاری بیشتری دارند. بنابراین ساعت‌های لوکس در بازار، مطمئناً از نظر ساخت و کارکرد یک سر و گردن بالاتر از ساعت‌های دیگر هستند.

این ویژگی‏ها و مزایا ما را به سمت انتخاب ساعت های لوکس سوق می‌دهد. این ساعت‎‏ها، ساعت‌هایی هستند که می‌توانند ده‌ها هزار و گاهی صدها هزار دلار قیمت داشته باشند. شرکت‌هایی مانند Audemars Piguet، Blancpain و IWC در این حوزه فعالیت می‌کنند. این ساعت‌ها می‌توانند این سطح از قیمت‌ها را داشته باشند چرا که خاص و کمیاب هستند. اغلب اوقات، فقط چند صد یا شاید هزار ساعت از یک ساعت خاص ساخته می‌شود؛ و این کمبود الکی نیست. آن‌ها اغلب با دقت تمام از بهترین مواد ساخته شده‌اند (البته با کمک ماشین‌ها). ساخت تمام و یا برخی از ساعت‌های این شرکت‌ها ماه‌ها یا حتی سال‌ها به طول می‌انجامد؛ بنابراین، با این نوع ساعت‌های لوکس، قطعاً آنچه را که برای آن می‌پردازید به دست می‌آورید. یعنی این ساعت‏ها ارزش قیمت بالا را دارند.

بنابراین ساعت‌های لوکس شباهت زیادی به ماشین‌های لوکس دارند. در کیفیت، ویژگی‌ها و مهندسی یک وسیله نقلیه پیشرفته تفاوتی وجود دارد، اما شما برای برند شرکت نیز هزینه می‌کنید. به همین دلایل برخی از افراد به سمت انتخاب اتومبیل‌های لوکس و انتخاب ساعت‌های لوکس می روند و احساس می‌کنند از داشتن آن لذت می‌برند. آن‌ها حاضر هستند قیمت بالایی را برای خرید ساعت‌های لوکس پرداخت کنند.

برای سایر افراد، خرید یک ماشین یا ساعت مچی لوکس هرگز به ذهنشان خطور نخواهد کرد؛ زیرا قیمت آن‌ها در محدوده قیمتی نیست که می‏خواهند پرداخت کنند و حتی اگر هم باشد، آن‌ها چیزهای دیگری نیاز دارند که می‌توانند پول خود برای آن‌ها را خرج کنند و یا ذخیره کنند.

البته “صرفه جویی ” یک ویژگی کاملاً نسبی است که به درآمد شخصی فرد بستگی دارد. اگر یک میلیاردر بخواهد یک ساعت ۱۰ هزار دلاری بخرد، این باعث نمی‌شود او صرفه جو شود. برای او این مبلغ فقط یک قطره از دریا است.

بقیه قشرهای متوسط جامعه، روی بهترین ساعت مچی متناسب با نیازها، خواسته‌ها و بودجه خود سرمایه‌گذاری می‏کنند. تعداد زیادی ساعت زیبا که از برندهای لوکس و گران قیمت نیستند، در بازار وجود دارد. مثل ساعت خلبانی سنت با قیمت مناسب ۲۲۵ دلار که هنوز هم تعریف و تمجیدهای زیادی درباره آن بین مردم وجود دارد. اگر از دسته افراد متوسط جامعه هستید، تنوع در خرید ساعتی که ظاهری زیبا و عملکرد بسیار خوبی دارد، بسیار است. ممکن است این ساعت‏ها از برند‏های لوکس و گران قیمت نباشند، اما کیفیت بسیار خوبی دارند.

در این مقاله تلاش کردیم تا با یک راهنمای کامل برای انتخاب ساعت مچی، انواع سبک‏ها، مدل‏ها و قیمت‏ها را به شما معرفی کنیم تا بهترین انتخاب را داشته باشید. مسلما ریزه کاری ها و نکات زیادی برای خرید ساعت مچی وجود دارد که با مطالعه و تجربه بدست می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *