عمومی

چگونه ساعت مچی را تمیز کنیم؟

پاک کردن قاب یا سر ساعت مچی با دستمال مرطوب

برای تمیز کردن ساعت مچی، لازم است بند و سر ساعت خود را تمیز کنید. برای تمیز کردن هرکدام از این دو بخش ساعت، می­توانید از ترکیب صابون نرم کننده و آب گرم و همینطور از وسایلی مانند پارچه­ نرم و مسواک تمیز استفاده کنید. اگر در نحوه تمیز کردن ساعت مچی خود مشکل دارید یا هنگام تمیز کردن ساعت استیل خود با مشکلی مواجه شدید، حتما با یک طلاساز یا جواهرساز تماس بگیرید تا به شما کمک کند. دقت کنید که هنگام تمیز کردن ساعت استیل خود، نباید از هیچ ماده شیمیایی استفاده کنید زیرا این مواد به ساعت شما آسیب خواهد زد.

چگونه ساعت استیل خود را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن یک ساعت استیل باید هر دو قسمت سر و بند را تمیز کنید. همان طور که گفته شد، توجه کنید که از هیچ­گونه ماده شیمیایی استفاده نکنید، چرا که مواد سازنده ساعت های استیل بسیار حساس و آسیب پذیر هستند. برای تمیز کردن هر قسمت از ساعت یعنی سر و بند آن، می‌توانید طبق مراحل راهنمای تمیز کردن ساعت پیش بروید :

– چگونه بند ساعت استیل را تمیز کنیم؟

قدم اول) ساعت را از دستبند آن جدا کنید. برای جدا کردن بند ساعت­های مختلف از جنس ­های مختلف مثلا استیل، روش­های متفاوتی وجود دارد. برخی از آنها، با یک کلیک ساده جدا می­شوند، برخی دیگر نیز نیاز به پیچ­ گوشتی­ های تخصصی دارند. برای اطلاع از این موارد باید به راهنمای سازنده مراجعه کنید.

 

باز کردن بند استیل برای تمیزکردن

قدم دوم) دستبند را خیس کنید و در کاسه ­ای کوچک و پر از آب و صابون یا الکل مالش دهید. اجازه دهید دستبندتان، مدتی خیس بخورد. خیساندن بند ساعت به این ترتیب، باعث می­شود ذرات معلق و کثیف انباشته شده در بین حفرات آن از بین برود.

مدت زمانی که باید اجازه دهید تا ساعت شما خیس بخورد بستگی به میزان کثیف بودن آن دارد:

_ اگر کاملا کثیف است آن را چند ساعت زیر آب بگذارید.

_ اگر اوضاع خوب است و بند ساعت شما خیلی کثیف نیست، آن را به مدت ۳۰ دقیقه در آب بگذارید.

 

خیساندن بند ساعت مچی در آب و صابون

قدم سوم) برای تمیز کردن بند ساعت استیل، یک مسواک یا برس نرم را به الکل یا محلول آب و صابون آغشته کنید، دستبندتان را از درون مایعی که در آن قرار داشت بردارید و برس مسواک را به آرامی روی دستبند بکشید تا تغییر رنگ یا آلودگی­ هایی که در شکاف­ های بند ساعت جمع شده را پاک کنید.

 

تمیز کردن بند ساعت با مسواک برای پاک کردن آلودگی ها

قدم چهارم) برای تمیز کردن ساعت خود، از مواد شیمیایی استفاده نکنید. برخی از پاک کننده­ های شیمیایی حاوی بنزن یا مواد مشابه هستند که می­توانند ساعت استیل یا همان فولاد ضد زنگ را خراب کنند. این مواد همچنین ممکن است باعث تحریک پوست تان شوند. بنابراین هنگام تمیز کردن ساعت خود، به مالش دادن آن در مایعی از آب و صابون یا الکل، اکتفا کنید.

 

استفاده از مواد شیمیایی در هنگام تمیزکردن ساعت ممنوع

– چگونه سر ساعت مچی را تمیز کنیم؟

قدم اول) روش‌ های تمیز کردن ساعت ممکن است بسته به جنس ساعت و شیشه آن کمی متفاوت باشد. اما به طور کلی برای پاک کردن سر ساعت مچی از لکه های کثیف و چسبناک، از پارچه­ ای نرم و مرطوب استفاده کنید و قسمت جلویی و پشتی سر ساعت مچی خود را تمیز کنید.

توجه: کاور را از روی صفحه ساعت جدا نکنید. این روکش وجود دارد تا از آلودگی و زنگ زدگی روی صفحه ساعت جلوگیری کند.

 

پاک کردن قاب یا سر ساعت مچی با دستمال مرطوب

از فرو بردن سر ساعت خود در آب خودداری کنید؛ مگر اینکه مطمئن باشید ساعت شما کاملا ضد آب است و برای این کار مناسب است. هرگز ساعت خود را مستقیما در آب یا مواد پاک ­کننده فرو نبرید؛ حتی ساعت­های مقاوم در برابر آب نیز اغلب پس از این کار نیاز به آزمایش یا تعویض قاب دارند. همچنین برای اطلاع بیشتر در مورد ویژگی ­های ساعت مچی خود باید به دستور العمل سازنده مراجعه کنید.

 

قاب ساعت را داخل آب نیاندازید

قدم دوم) اگر احساس می­کنید ساعت شما پس از پاک شدن همچنان کثیف است و از آن حس رضایت ندارید، ساعت را بشویید. برای این کار می­توانید از یک مسواک با برس نرم استفاده کنید. این مسواک را در آب و صابون فرو کنید و برس آن را روی صفحه ساعت بمالید و با حرکت ملایم و دایره­ ای، مسواک را روی سطح ساعت حرکت دهید و برای پشت صفحه نیز، این کار را تکرار کنید.

 

تمیزکردن سر ساعت با آب و صابون

قدم سوم) در مورد ساعت­ های تزئینی بیشتر احتیاط کنید. اگر روی صفحه ساعت شما، علامت یا کریستالی وجود دارد، از گوش پاک کن برای تمیز کردن آن استفاده کنید. پنبه را در ترکیب الکل یا آب و صابون آغشته کرده و سپس نوک آن را با حرکت ملایم و به صورت دایره ­ای روی صفحه ساعت حرکت دهید.

 

دقت در تمیز کردن ساعت های تزئینی

– مرحله نهایی تمیز کردن ساعت استیل

بند ساعت استیل خود را با یک حوله نرم و بدون پرز پاک کنید. با این کار آب در بند ساعت باقی نمی‌ماند و خطر خوردگی یا زنگ­ زدگی ساعت ­تان کاهش می­یابد. از پارچه نرم و بدون پرز دیگری نیز برای تمیز کردن سر ساعت استفاده کنید.

 

خشک کردن ساعت با دستمال نرم و بدون پرز

بگذارید ساعت شما خشک شود. حتی پس از تمیز کردن ساعت و استفاده از پارچه­ خشک، هنوز ممکن است مقداری آب بین شکاف­ها و حفرات ساعت باقی­مانده باشد. برای اطمینان از خشک شدن کامل ساعت، آن را به مدت یک ساعت یا بیشتر، روی حوله­ خشک قرار دهید.

 

خشک شدن ساعت روی دستمال

اگر در نحوه تمیز کردن ساعت مچی خود مشکل دارید، آن را نزد طلا ساز ببرید. طلاسازان ابزار و تخصص لازم را برای تمیز کردن ساعت شما دارند. این هزینه ممکن است اضافی باشد، اما همانطور که در وقت شما صرفه ­جویی می­کند، می­تواند از آسیب‌های احتمالی، جلوگیری کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *