درباره برندهای ساعت مچی

۱۰ نکته جالب درباره برند ساعت امگا (Omega)

شگفتی های برند ساعت سازی امگا OMEGA

احتمالاً شما درباره اولین برند ساعت افسانه ای که به کره ماه رفت شنیده اید، بله برند ساعت امگا (Omega) اولین برند ساعتی است که همراه انسان به خارج از سیاره زمین سفر کرد. ساعت امگا را می توان از مشهورترین و لوکس ترین برندهای ساعت روی کره زمین و مطمئناً خارج از سیاره زمین دانست! این برند از ابتدای تاسیس کمپانی امگا تاکنون با پدیده های زیادی روبرو بوده است، از المپیک گرفته تا رویدادهای مهم هنری در دنیا. قطعا اگر افرادی مانند جیمز باند (James Bond) و یا سفر به عمیق ترین قسمت زمین (Mariana Trench) نبود این برند به جایگاه شایسته ای که الان است نمی رسید. اسپید مستر (Speedmaster)، امگا سی مستر (Seamaster) و امگا کانسلیشن (Constellation)، از مدل های بسیار پرطرفدار شرکت ساعت سازی امگا در دنیا است که در میان علاقه مندان جایگاه خاصی دارد.

در این مقاله جذاب به ۱۰ نکته مهم که باید درباره برند امگا بدانید اشاره شده است، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

ّبرند ساعت سازی امگا Omega

۱) تاریخچه برند ساعت امگا

در سال ۱۸۴۸، لوئیس برانت (Louis Brandt) بنیانگذار مجموعه بزرگ امگا، شرکتی را در یکی از شهرهای نزدیک به سوئیس تأسیس کرد که بعدا تحولی عظیم در صنعت ساعت سازی به وجود آورد. در سال ۱۸۷۷ پسران لوئیس با نام های پل و سزار به او پیوستند و نام شرکت به لوئی برانت و فیلس (Louis Brandt & Fils) تغییر یافت.

در سال ۱۸۹۴، این شرکت جنبش جدیدی ایجاد کرد، آنها توانسته بودند در آن زمان دقت در زمان سنجی و سهولت تعمیر ساعت های خود را به شدت افزایش دهند، که این کار یک موفقیت جهانی به شمار می رفت. این جنبش بزرگ ساعت سازی به کالیبر امگا (Omega caliber) معروف بود و موفقیت آن به حدی بود که در سال ۱۹۰۳، نام تجاری شرکت به امگا (Omega) تغییر یافت.

بنیانگذار کمپانی بزرگ ساعت امگا Omega

۲) زمان بندی فوق دقیق!

در طول قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰، قبل از تکنولوژی های کوارتز و GPS، کشورهای پیشرفته به ساعت های مکانیکی دقیق علاقه زیادی نشان می دادند. برای پیشرفت در این زمینه، مسابقاتی در سطح جهانی برگزار شد. این ماراتن های بسیار جذاب، رقابت خوبی بین تولید کنندگان برتر ساعت سازی به وجود آورده بودند، برند ساعت امگا در این رقابت ها با ثبت رکوردهای جهانی بی نظیر موفق شد رده های برتر ساعت سازی را به خود اختصاص دهد. به عنوان مثال در مسابقات ژنو در سال ۱۹۳۱، برند امگا در هر شش رده جایزه اول را از آن خود کرد. در همان سال، این شرکت شعار تبلیغاتی “امگا – زمان دقیق زندگی” (Omega – Exact time for life) را برای خود انتخاب کرد. این اغراق آمیز نبود، بلکه ادعایی بود که چندین دهه از نتایج آزمایشگاهی پشتیبانی می کرد.

شعار برند امگا: exact time for life

۳) امگا در انتهای زمین!

چه کسی اولین سفر اکتشافی زمینی را برای رسیدن به قطب شمال آغاز کرد؟ رابرت پیر (Robert Peary) ؟ فردریک کوک (Frederick Cook)؟ رالف پلاستید (Ralph Plaisted) چطور؟ به احتمال زیاد شما با نام آنها خیلی آشنا نیستید، اما بهتر است بدانید که چه کسی ابتدا به قطب شمال سفر کرد، داستان جالبی است. 

از بین این سه نامزد، رالف پلاستید کمترین ادعای این عنوان را دارد. او یک فروشنده و همچنین یک فرد مشتاق برای مسافرت در هوای آزاد البته با استفاده از اتومبیل های مناسب برفی بود. در ابتدا دوستان رالف پلاستید به وی گفتند اگر ماشین های برفی را خیلی دوست دارد، باید یکی را به قطب شمال برساند. او این کار را کرد. شروع کار رالف پلاستید از جزیره وارد هانت کانادا (واقع در شمال کانادا) آغاز شد. آنها با سوار شدن بر اتومبیل های تازه اختراع شده برفی و مجهز به برند ساعت امگا از نوع اسپید مستر و یک ردیاب و موقعیت یاب به نام سکستانت (sextant) بودند.

رالف پلاستید و دوستانش پس از ۴۳ روز پیاده روی در ۱۹ آوریل ۱۹۶۸ به اردوگاه نهایی خود در قطب شمال رسیدند. تیم رالف پلاستید اولین کسی بود که به صورت زمینی به قطب شمال رسید. این را هواپیمای C-135 نیروی هوایی ایالات متحده که بر فراز آنها در قطب شمال پرواز کرد، تأیید کرد و در تاریخ ثبت شد. امروز، بسیاری از مورخان اکتشاف قطب، بر این باورند که گروه رالف پلاستید اولین افرادی بودند که از طریق زمینی به قطب شمال رسید.

در قطب جنوب، در فوریه ۱۹۹۰، آروید فوخس (Arved Fuchs) و رینهولد مسنر (Reinhold Messner) ادعا کردند که آخرین نقاط زمان را هم کشف کرده اند. این دو با پای پیاده از قطب جنوب عبور کردند. این سفر ۱۷۴۰ مایلی ۹۲ روز طول کشید. با دمای ۴۰- درجه فارنهایت و بادهای بیش از ۹۰ مایل در ساعت، آنها از کوه های تیل (Thiel) عبور کرده و به قطب جنوب رفتند و سپس به سمت دریای راس (Ross Sea) ادامه دادند. زمان سنج آنها نیز در این سفر ساعت امگا بود.

برند امگا در فتح قطب جنوب

۴) اولین ساعت فضایی!

در پاییز سال ۱۹۶۲، گروهی از فضانوردان از جمله والتر شیررا (Walter Schirra) و گوردو کوپر (Gordo Cooper) وارد یک ساعت فروشی در هوستون آمریکا شدند و به دنبال ساعت هایی برای استفاده در پروازهای خود بودند. آنها از برند ساعت Omega استفاده کردند و بنابراین اکتشافات فضایی را با امگا آغاز کردند.

در پایان برنامه فضایی عطارد در سال بعد، فضانوردان به سراغ مدیر عملیات ناسا دک اسلایتون (Deke Slayton) رفتند و درخواست کردند ساعت هایی برای استفاده در هنگام آموزش و پرواز به آنها داده شود. برنامه ریزی آنها کاملاً مناسب بود، زیرا ناسا گروهی از مهندسان را برای ارزیابی، آزمایش و تأیید تجهیزات مورد استفاده فضانوردان استخدام کرده بود. ناسا سرانجام برند هایی مانند امگا، رولکس و لونگینز، ویتناور را آزمایش کرد. این آزمایش ها بی رحمانه بود و آزمایش برای تخریب ساعت ها طراحی شده بود. در تاریخ ۱ مارس ۱۹۶۵، ناسا برنده را انتخاب کرد. در این آزمایش برند امگا به عنوان رتبه اول اعلام شد.

پس از آن در ۲۱ ژوئیه ۱۹۶۹ نیل آرمسترانگ از فضانورد خود پیاده شد تا به اولین انسانی تبدیل شود که در جهان دیگری ایستاده است. او اولین کسی بود که با پوشیدن ساعت خود به سطح ماه قدم گذاشت و OMEGA اولین برندی بود که در خارج از کره زمین استفاده شد.

ساعت امگا در اولین سفر فضایی به کره ماه

۵) امگا در اعماق اقیانوس ها!

امگا برای جشن صدمین سالگرد تاسیس خود، خط تولید سی مستر (Seamaster) را در سال ۱۹۴۸ راه اندازی کند. این قدیمی ترین خط تولید امگا بین کالکشن های معروف این برند شامل اسپید مستر، کانستلیشن و دویل است. سی مستر مبتنی بر ساعت هایی بود که امگا برای ارتش انگلیس در پایان جنگ جهانی دوم ساخته بود.

در سال ۱۹۵۷، شرکت ساعت سازی امگا طیف وسیعی از ساعت های سی مستر را راه اندازی کرد. تیم ژاک کوستو (جهانگرد فرانسوی) در آزمایشات خود در دریای سرخ در تابستان ۱۹۶۳ از ساعت های سی مستر ۳۰۰ امگا استفاده کرد تا ثابت کند غواصان می توانند در آن محیط از ساعت های امگا استفاده کنند، محیطی که پر از گازهای اشباع شده بود. واحدهای نظامی، از جمله سرویس ویژه قایق رانی ارتش انگلیس ،از ساعت های سی مستر ۳۰۰ به عنوان ساعت رسمی خود استفاده می کنند.

همانطور که غواصان در اعماق دریا کار می کردند، شرکت بزرگ امگا بر روی ساعت های جدید خود با عنوان  سی مستر ۶۰۰ کار می کرد، که پس از چهار سال تحقیق و آزمایش در سال ۱۹۷۰ توانست این مدل از ساعت خود را برای عموم راه اندازی کند. در طی روند تحقیق و توسعه، شرکت امگا ساعت های جدید خود را تا ۶۰۰ متر در کارخانه و تا ۱۰۰۰ متر از ساحل مارسی آزمایش کرد.

 در سپتامبر ۱۹۷۰، سه غواص به مدت هشت روز از ساعت های کرنومتر ۶۰۰ امگا استفاده کردند و چهار ساعت در روز و در عمق ۲۵۰ متری آب کار کردند. غواصان همچنین طی آزمایشاتی از ساعت های ساحل مارسی برای آزمایش تأثیرات غواصان در اعماق ۵۰۰ متری نیز استفاده کردند. تا به امروز ، نام امگا سی مستر مترادف با غواصی حرفه ای است. در اوایل سال ۲۰۱۹، نمونه مدل امگا سی مستر رکورد مقاومت در برابر عمق را که در اختیار رقیب خود، رولکس بود، در سفر به عمیق ترین قسمت زمین (Mariana Trench) شکست.

ساعت معروف کمپانی امگا در عمیق ترین نقطه کره زمین

۶) مسابقات المپیک و امگا

کمپانی امگا اولین ساعت کرونوگراف دار خود را در سال ۱۸۹۸ تولید کرد و در عرض ۱۰ سال، از زمان سنج ها برای اندازه گیری زمان در بیش از ۱۶ مسابقه ورزشی استفاده کرد. شهرت برند ساعت امگا زمانی برای همگان مشخص شد که بعد از کسب مقام اول در شش رده در مسابقات ژنو در سال ۱۹۳۱، باعث شد کمیته بین المللی المپیک ساعت های امگا را به عنوان مناسب ترین زمان سنج رسمی مسابقات المپیک ۱۹۳۲ لس آنجلس منصوب کند. این اولین بار در تاریخ المپیک بود که یک برند ساعت مسئولیت زمان بندی همه رویدادها را به خود اختصاص می داد. این برند مطرح ۳۰ ساعت کرنوگراف دار با دقت بالا را با اندازه گیری ۱/۱۰ ثانیه ارائه داد (اول المپیک) که همگی توسط آزمایشگاه ملی فیزیک در ایالات متحده به عنوان زمان سنج تأیید شده اند.

با این حال حتی کرنومترهای پیشرفته شرکت امگا نیز جنجال المپیک را از بین نبرد. در پنج مسابقه مختلف، زمان برنده و نایب قهرمان به عنوان زمان مشابه ثبت شدند. مشهورترین جنجال شامل دوی ۱۰۰ متر و دوئل بین رالف متکالف و توماس ادوارد بود. برای تماشاگران به نظر می رسید که متکالف برنده مسابقه است و کرنومترهای دستی تایمر سه بار ۱۰.۳ ثانیه برای متکالف و دو بار ۱۰.۳ و یکی ۱۰.۴ ثانیه برای تولان ثبت کرده اند. در حالی که در پایان المپیک، تولان برنده اعلام شد.

در آن زمان معمولا از یک دوربین برای فیلمبرداری خط پایان هر مسابقه استفاده می شد و از آن برای ضبط زمان تا نزدیکترین ۱/۱۰۰ ثانیه استفاده می شود. قوانین در آن زمان عنوان می کرد که برنده اولین دونده ای است که تنه آن از خط پایان کاملا عبور می کند، نه کسی که ابتدا تنه او به خط می رسد. پس از بازبینی فیلم، داوران برنده شدن تولان را تعیین کردند و ۵/۱۰۰ صدم ثانیه را کاملاً بالاتر از متکالف عبور دادند.

کرنومتر معروف OMEGA

۷) امگا در دستان جیمز باند

در طول سال ها، جیمز باند از چند مارک معروف ساعت استفاده کرده است. این بازیگر و هنرمند معروف و شناخته شده در بیشتر نقش های خود از برند ساعت امگا استفاده کرده است، در حال حاضر ساعت های مچی استفاده شده این شخصیت در حراجی های بسیار معروف با قیمت های بسیار گرانی فروخته می شود.

ساعت های امگا در بسیاری از فیلم های دیگر از جمله در Up in the Air، Salt، War of the Worlds، The Bounty Hunter، The Right Stuff، Event Horizon، Millennium، Jack Reacher، Ronin، Seven Years in Tibet، The Omega Man و My Fellow Americans، مورد استفاده شخصیت های اول فیلم ها بوده است.

البته، یکی از مشهورترین نقش های اصلی امگا در Apollo 13 حضور داشت. این فیلم فضانوردانی را که لباس امگا اسپید مستر را به تن می کنند و همچنین نقشی اساسی که ساعت اسپید مستر در بازگشت خدمه به زمین بازی می کند، به طور دقیق به تصویر کشیده شده است.

به دلیل خرابی تایمر برقی، فضانوردان برای سرعت سوزهای بحرانی (روشن و خاموش کردن موتورها) به اسپید مستر امگا خود اعتماد کردند. این کار باید دقیقاً در مدت زمان مناسب باشد تا فضاپیما دقیقاً در جهت درست قرار گیرد تا بتواند بدون سوختن وارد جو شود. امگا عملکرد بی نقصی داشت و فضانوردان آن را با خیال راحت به خانه رساندند.

جیمز باند و ساعت های امگا

۸) علاقه رهبران جهان به امگا

در حال حاضر برند شرکت امگا مورد علاقه بسیاری از رهبران و مشاهیر جهان است. میخائیل گورباچف​​، رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی، اغلب با پوشیدن امگا کانسلیشن طلایی خود در منهتن، مورد توجه رسانه ها و عکاسان قرار می گرفت. در سال ۱۹۹۵ فیلم My Fellow Americans، جک لمون در نقش رئیس جمهور سابق آمریکا بازی می کند. در یک لحظه، لمون درباره ساعت خود اظهار نظر می کند و می گوید:

این یک کانسلیشن است. آن را گورباچف ​​به من داده است!

پاپ ژان پل دوم نیز از برند ساعت امگا استفاده می کرد. الویس پریسلی (Elvis Presley) در حالی که مشغول خدمت بود و در آلمان مستقر بود، از برند امگا استفاده کرد. علاوه بر این Buddy Holly (خواننده آمریکایی) نیز ساعت امگا فوق العاده نازک طلای سفید خود را در دست داشت که هواپیمای او در فوریه سال ۱۹۵۹ سقوط کرد.

جان اف کندی نیز در مراسم تحلیف خود به عنوان سی و پنجمین رئیس جمهور آمریکا در ژانویه ۱۹۶۱ از برند امگا استفاده کرد. این ساعت قبل از انتخابات توسط یکی از دوستانش به کندی هدیه داده شده بود. پشت ساعت نوشته شده است “رئیس جمهور ایالات متحده جان اف کندی، تقدیم از دوستش گرانت.” امروز این ساعت در موزه امگا نگهداری می شود.

ساعت امگا رئیس جمهور آمریکا جان اف کندی

۹) قابلیت چرخ دنگ [Co-Axial Escapement]

همانطور که دیدیم، ساعت امگا از همان روزهای ابتدایی خود، زمان سنجی دقیق را دنبال کرده است. یکی از اولویت های مهم برای ساعت سازان استفاده از چرخ دنگ با اصطکاک بسیار کم است. بنابراین جای تعجب نیست که وقتی ساعت ساز مشهور انگلیسی جورج دانیلز (George Daniels) چرخ دنده هم محور خود را که اکنون مشهور است توسعه داد، شرکت ساعت سازی امگا این چالش را برای تولید در مقیاس بزرگ در نظر می گیرد. این تلاش ها با تولید ساعت Omega Co-Axial Caliber 2500 در سال ۱۹۹۹ به اوج خود رسید. کمپانی امگا از این مکانیزم به عنوان اولین چرخ دنده هم محور واقعی ساعت مچی که در ۲۵۰ سال گذشته اختراع شد، نام برد.

در سال ۲۰۰۷، امگا با اشاره به اصطکاک کم، راندمان مکانیکی و عملکرد زمان سنجی دقیق، ساعت Co-Axial Caliber 8500 خود را رونمایی کرد. این نوع ساعت از برترین ساعت های ساخته شده تا آن زمان به شمار می رفت.

قابلیت Co Axial در ساعت های برند امگا

۱۰) بالاتر از فضای مغناطیسی

در سال ۲۰۱۳، برند Omega اعلام کرد که ساعت های جدید این شرکت در برابر میدان های مغناطیسی بیش از ۱۵۰۰۰ گاوس مقاوم است. این سطح از مقاومت مغناطیسی تا کنون در جهان ثبت نشده بود. معمولا اکثر ساعت های ضد مغناطیسی از یک قاب داخلی آهن نرم بهره می برند که توزیع الکترومغناطیسی را به گونه ای انجام می دهد که اثر آن را بر حرکت لغو کند. اما رویکرد شرکت امگا طراحی حرکتی بود که در آن اجزای حیاتی از مواد غیر آهنی ساخته می شوند و مقاومت بسیار بیشتری در برابر میدان های مغناطیسی ایجاد می کنند.

همانطوری که می دانید میدان مغناطیسی زیاد دقت و نیز عملکرد ساعت های مکانیکی را به نوعی مختل می‌کنند. معمولا ساعت ها از قطعات فلزی طراحی و تولید می شوند و همین عامل باعث می شود که آنها در دام میدان های مغناطیسی قرار بگیرند، اما این مشکل بزرگ با هوش متخصصین شرکت ساعت سازی امگا برطرف شد، همانطور که گفته شد ساعت های این شرکت در برابر مغناطیسی بیش از ۱۵۰۰۰ گاوس مقاوم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *